Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovenské lesy prichádzajú o ihličnany, upozorňujú vedci zo SAV

Dôvodom je nárast teplôt a zmena prostredia.

Slovenské lesy prichádzajú o ihličnany, upozorňujú vedci zo SAV
Turistika na Téryho chatu vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) upozorňujú, že ihličnany sú dôležitým prvkom slovenských lesov a ich ubúdanie súvislosti so zmenou prostredia, nárastom teplôt, sucha a premnoženia hmyzu je enormné. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Vedcom v SAV sa potvrdilo, že čím vyššie ihličnany rastú, tým sú odolnejšie. Gabriela Jamnická z Ústavu ekológie lesa SAV v tejto súvislosti uviedla, že populácie z vyšších nadmorských výšok alebo okrajových oblastí, kde sú „tvrdšie“ podmienky na život, si vytvorili lepšie obranné mechanizmy voči negatívnym vplyvom prostredia.

„Tieto mechanizmy by mohli efektívne využiť aj v budúcnosti, napríklad pri vysporiadaní sa s dlhším obdobím sucha – modifikáciou bunkových membrán, akumuláciou špecifických látok a proteínov, hustotou prieduchov, efektívnejšou fotochemickou účinnosťou, množstvom a pomerom ochranných monoterpénov, či efektívnejším využitím vody,“ dodala Jamnická.

Vedci veria, že ihličnany prežijú v stredoeurópskom priestore aj za pomoci mechanizmov, ktoré budú využívať výber odolnejších alebo adaptabilnejších genetických zdrojov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko