Na hlavný obsah

Transparency International: Pre reformu verejného obstarávania hrozí korupcia

Nový vládny návrh podľa nej zníži verejnú kontrolu.

Transparency International: Pre reformu verejného obstarávania hrozí korupcia
Ilustračná snímka Foto: TASR

Vládna reforma verejného obstarávania zvýši korupciu. Myslí si to mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá poukázala aj na ďalšie problematické oblasti v návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložil do pripomienkového konania podpredseda vlády a autor reformy Štefan Holý.

Podľa TIS vládny návrh v praxi výrazne zníži verejnú kontrolu pri približne 1 500 zákazkách ročne v hodnote 750 miliónov eur. Upozornila, že takmer žiadne zákazky samospráv by sa už nemuseli súťažiť, stačil by prieskum trhu, pri ktorom by obce mohli osloviť len firmy podľa svojej vôle. „Tým pádom sa výrazne zvýši korupčné riziko vrátane predraženia zákaziek,“ podčiarkuje Transparency.

Holý pri prezentácii zmien argumentoval tým, že zákazky v hodnote okolo 20 miliónov eur trvajú až 695 dní, pričom reformou by sa proces skrátil na 9 mesiacov. Vláda navrhuje, aby sa stavebné zákazky do 5,4 milióna eur a tovary a služby do 214 000 eur nakupovali bez verejnej súťaže, takzvaným prieskumom trhu. To znamená, že obstarávateľ osloví niekoľko firiem a z nich si vyberie najlepšiu ponuku.

Analýza nenahráva reforme

Sumy 5,4 milióna eur a 214 000 sú hranicami, nad ktorými povinnosť súťaže regulujú európske smernice. Ako však pripomína TIS, verejná súťaž sa robí tak, že zadávateľ centrálne na internete oznámi, čo chce nakupovať, dá istý čas firmám na zaslanie ponúk a následne si vyberá to najlepšie z tých, ktorí splnili kritéria a dali najlepšiu ponuku.

„Keďže verejné obstarávanie je jedným z najpodrobnejšie sledovaných procesov v štáte a existujú preň desiatky rôznych hlásení a výkazov s dátami, je k neuvereniu, ako môže vláda predstaviť „revolúciu“ s argumentom postaveným na jednom jedinom čísle. Alebo inak, najväčšiu zmenu, teda zrušenie povinnosti súťaží pri stavbách do piatich miliónov predstavila vláda bez toho, aby ukázala akékoľvek dáta, že pri týchto menších hodnotách je trvanie tendrov skutočne príliš dlhé,“ zdôrazňuje TIS.

TIS analyzovala výsledky štátnych nákupov od roku 2015 s pomocou portálu UVOstat.sk, ktorý oficiálne dáta Úradu verejného obstarávania spracováva do prehľadných skupín. Podľa výsledkov analýzy zákazky nad 20 miliónov eur nie sú smerodajné pre zvyšok tendrov. Kým v období 2015 – 2019 sa ročne centrálne zadalo v priemere 3 200 zákaziek za 4,2 miliardy eur, zákaziek nad 20 miliónov bolo ročne v priemere 27 v sume za 1,5 miliardy eur. Stredná hodnota trvania všetkých zákaziek je 125 dní, pri tých nad 20 miliónov je to od roku 2015 celkovo 226 dní.

Podľa TIS tak čísla potvrdzujú absurdnosť snahy meniť pravidlá pre celé verejné obstarávanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika