Na hlavný obsah

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje gastro sektor na exemplárne tresty

Reaguje na protestné otváranie prevádzok.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje gastro sektor na exemplárne tresty
Na snímke zákazníci v otvorenej reštaurácii Domček Ťahanovce v Košiciach v utorok 8. decembra 2020. Foto: TASR

Úmyselné obchádzanie pandemických opatrení prevádzkovateľmi gastro podnikov, fitnescentier a iných môže viesť v čase pandémie k exemplárnym trestom. Upozornila na to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) Daša Račková, ktorá tak reagovala na protestné otvorenie niektorých gastro podnikov a fitnescentier počas utorka (8. 12.).

ÚVZ zároveň prosí verejnosť, aby dôsledne zvážila návštevu priestorov, v ktorých sa nerešpektujú opatrenia proti šíreniu COVID-19.

Epidemická situácia na Slovensku, ani prognózy jej vývoja, nie sú stále podľa ÚVZ priaznivé. „V tejto situácii je mimoriadne dôležitá osobná zodpovednosť každého z nás. Chránime tým seba aj svojich blízkych. So všetkou pokorou vyzývame ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia. Ich cieľom je spomaliť šírenie nákazy,“ uviedla Račková.

Niektorí prevádzkovatelia budú podľa ÚVZ v utorok a možno aj najbližšie dni obchádzať platné vyhlášky. Tým sa môže podľa ÚVZ zhoršiť situácia a oddiali sa tak uvoľňovanie opatrení a návrat do normálneho života.

„Úlohou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je potom úloha príslušných rezortov. Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže, bohužiaľ, viesť k exemplárnym sankciám. Veľmi neradi by sme sa dostali do tejto situácie, pretože podnikateľský sektor je počas pandémie aj tak ťažko skúšaný. Ak to však bude potrebné, budeme k tomu musieť v záujme ochrany zdravia ľudí pristúpiť,“ uzavrela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika