Na hlavný obsah

ÚVZ zavádza samotrasovanie, pozitívne testovaní môžu ísť aj na nákup

Infikovaní sa môže zúčastniť aj na pohrebe blízkej osoby.

ÚVZ zavádza samotrasovanie, pozitívne testovaní môžu ísť aj na nákup
Ilustračná snímka Foto: TASR

Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR nebudú musieť vydávať zápisnicu z epidemiologického vyšetrovania. Podmienky domácej izolácie bude namiesto nich určovať nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). K tomuto kroku sa pristúpilo kvôli tomu, aby sa znížila administratívna záťaž regionálnych úradov. Vyhláška obsahuje ustanovenia, ktoré boli doteraz v usmernení hlavného hygienika SR, informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Oproti poslednej aktualizácii sa navyše niektoré ustanovenia zmenili, keďže si to vyžiadala aplikačná prax. Ide napríklad o to, že pozitívne testovaná osoba môže opustiť miesto domácej izolácie aj za účelom nákupu na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, ak si ho nevie zabezpečiť prostredníctvom niekoho iného. Musí však mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk. Miesto izolácie môže opustiť aj za účelom účasti na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby, ak nemá žiadne klinické príznaky. Na pohrebe je povinná dodržiavať odstup najmenej dvoch metrov od ostatných, musí mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk.

ÚVZ SR tiež zavádza sa samotrasovanie. Osoba, ktorá je pozitívne testovaná, to oznámi ľuďom, s ktorými bola v posledných dvoch dňoch v úzkom kontakte. Ich následná domáca izolácia sa začne dňom oznámenia a počítať sa bude od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Nemusia tak čakať, kým sa im pri epidemiologickom vyšetrovaní ozve regionálny úrad. Ak nebudú mať príznaky ochorenia, PCR test nie je nutný, izolácia skončí uplynutím desiateho dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Stále však môžu o test požiadať, vykoná sa najskôr na piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Karanténa v tomto prípade skončí doručením negatívneho výsledku testu, už teda nebude potrebné čakať na uplynutie desaťdňovej lehoty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko