V Spojených štátoch a Mexiku sa začali klinické skúšky, ktoré majú určiť bezpečnosť a účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od biotechnologickej spoločnosti Novavax. Testovania sa zúčastní približne 30 000 dobrovoľníkov vo veku nad 18 rokov.
Dve tretiny účastníkov dostanú vakcínu a jedna tretina placebo. Žiaden z nich nebude počas celého testovania vedieť, čo mu injekciou vpichli.
Tretia fáza skúšok vakcíny nazvanej NVX-CoV2373 prebieha aj v Spojenom kráľovstve, kde je do testov zapojených približne 15 000 dobrovoľníkov.
„V USA je v tretej fáze testovaný už piaty kandidát na vakcínu proti COVID-19. A spustenie tejto štúdie ukazuje naše odhodlanie skoncovať s pandémiou pomocou vývoja mnohých bezpečných a účinných vakcín,“ vyhlásil popredný americký imunológ Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby.
Zámerom je, aby najmenej 25 percent účastníkov testov v USA a Mexiku bolo vo veku 65 rokov a viac.
Dôraz sa kladie aj na zapojenie ľudí, ktorí sú viac vystavení nákaze koronavírusom, predovšetkým Afroameričanov a Hispáncov, alebo ľudí s už existujúcimi zdravotnými problémami, napríklad obezitou alebo cukrovkou.
Menej náročná na prepravu
Vakcína sa podáva v dvoch dávkach, s trojtýždňovým odstupom. Môže byť skladovaná pri teplote dva až osem stupňov Celzia, čo je oveľa vyššia teplota než pri schválených vakcínach od spoločností Pfizer a BioNTech a od firmy Moderna. Vakcína od Novavaxu by sa tak dala jednoduchšie distribuovať.
Vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech a od firmy Moderna sú založené na novej technológii mRNA, kým očkovacia látka od firmy Novavax je rekombinantnou proteínovou vakcínou.
Dve ďalšie vakcíny, ktoré prešli treťou fázou klinických skúšok, sú od firiem Johnson & Johnson a AstraZeneca v partnerstve s Oxfordskou univerzitou. Tie majú čoskoro požiadať o núdzové povolenie na distribúciu v USA, ktoré pandémia zasiahla obzvlášť vážne.