Na hlavný obsah

Vláda chce meniť zákon, ktorý predĺži núdzový stav, dôvodom je pandémia

Aktuálny núdzový stav skončí 29. decembra.

Vláda chce meniť zákon, ktorý  predĺži núdzový stav, dôvodom je pandémia
Na snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) a podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina). Foto: TASR

Vláda v pondelok (7. 12.) na mimoriadnej schôdzi rokovala o možnosti ďalšieho predĺženia núdzového stavu. Ten je aktuálne vyhlásený na 90 dní, skončiť by sa mal 29. decembra tohto roku. Podľa platných zákonov je 90 dní maximálna dĺžka, na ktorú je možné núdzový stav vyhlásiť.

„Aby nedošlo k oslabeniu fungovania zdravotníckych zariadení a DSS je nevyhnutné, aby sa vláda zapodievala možnosťou predĺženia núdzového stavu. Takáto úprava doteraz v slovenskej legislatíve absentovala,“ povedal podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina). Vláde preto schválila návrh úpravy ústavného zákona, ktorým sa vyhlasuje núdzový stav.

Núdzový stav by sa po odsúhlasení návrhu parlamentom mohol predĺžiť opakovane vždy o 40 dní v prípade, ak budú pretrvávať dôvody na jeho vyhlásenie. Zákone bude obsahovať ústavnú poistku, ktorá zabráni tomu, aby vláda o vyhlásení núdzového stavu rozhodovala svojvoľne. Opakované predĺženie núdzového stavu by tak musel parlament odobriť najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti predĺženého núdzového stavu.

„Ak parlament nepotvrdí takéto rozhodnutie vlády, tak sa môže stať, že toto rozhodnutie ani nebude účinné a ak sa už začne uplatňovať, núdzový stav by sa odmietnutím v parlamente ukončil,“ vyhlásila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). „Veľmi pravdepodobne tu po 29. decembri budú dôvody na predĺženie núdzového stavu, a preto predkladáme tento návrh v skrátenom legislatívnom konaní,“ dodala ministerka. O návrhu zmeny ústavného zákona ministerka hovorila aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá návrh predbežne odobrila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko