Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán v utorok 5. januára oznámil, že lídri šiestich arabských štátov Perzského zálivu podpísali dohodu o regionálnej solidarite a stabilite. Povedal to v úvode samitu Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) v saudskoarabskom meste Ulá. Stretnutie je zamerané na vyriešenie vyše trojročnej blokády Kataru.
Lídri na samite podpísali dva dokumenty, Ulá deklaráciu a záverečné komuniké. Celé znenie dohody nebolo bezprostredne po jej podpísaní oficiálne zverejnené, analytici preto varovali, že môže ísť o predbežnú dohodu a nemusí okamžite ukončiť všetky opatrenia prijaté proti Kataru.
Saudská Arábia krátko pred začiatkom samitu GCC v pondelok (4. 1.) večer oznámila, že po viac ako troch rokoch opäť otvorí svoje pozemné a námorné hranice, ako aj vzdušný priestor s Katarom. Toto vyhlásenie posilnilo nádeje, že sa susedné štáty zmierili.
Blokáda za podporu „teroristických“ skupín
Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn prerušili 5. júna 2017 s Katarom diplomatické a obchodné vzťahy, ako aj dopravné spojenie a obvinili ho z podpory „teroristických“ skupín. K blokáde sa neskôr pripojil aj Egypt.
Najmä Saudskej Arábii a SAE sa nepáčilo, že Katar podporuje islamistické organizácie ako Moslimské bratstvo. Malý emirát ležiaci na Arabskom polostrove obvinili z podpory terorizmu a príliš úzkych vzťahov so šiitským Iránom a Tureckom.
Dauha v pondelok oznámila, že katarský emir Tamím bin Hamad Sání sa prvýkrát od začiatku diplomatickej krízy zúčastní na summite GCC, ktorého členmi sú aj Kuvajt, Saudská Arábia, SAE, Bahrajn a Omán. Podľa analytikov mohol Katar svoju účasť podmieniť práve ukončením svojej blokády.