Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Biden sa oficiálne stal 46. prezidentom USA

Slávnostne zložil prísahu.

Biden sa oficiálne stal 46. prezidentom USA
Inaugurácia Joea Bidena. Foto: SITA/AP

Prezidentom Spojených štátov amerických sa v stredu 20. januára oficiálne stal demokrat Joseph Robinette Biden Jr. Vo funkcii tak po štyroch rokoch vymenil Donalda Trumpa. Hlavou USA sa stal oficiálne po tom, čo v stredu o 18.00 h SEČ vo washingtonskom Kapitole zložil prezidentský sľub. Novembrové voľby vyhral s rekordným počtom hlasov, vďaka ktorým získal 306 voliteľov (na zvolenie je potrebných 270, pozn.). Biden je v poradí 46. prezidentom USA. Viceprezidentkou sa prvý raz v histórii stala žena – Kamala Harrisová.

„Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj,“ povedal. Slávnostnú prísahu krátko predtým zložila aj viceprezidentka Harrisová.

Záujem o politiku prejavil dnes už 78-ročný Joe Biden už počas štúdia. Členom demokratickej strany sa stal po vyštudovaní práva v roku 1968 a už o štyri roky neskôr sa stal senátorom jeho domovského štátu Delaware. O nomináciu na prezidenta sa pokúšal už v rokoch 1988 a 2008.

Do Bieleho domu sa dostal v roku 2009, no nie ako prezident, ale jeho pravá ruka. Za viceprezidenta si ho najmä pre skúsenosti v zahraničnej politike zvolil Barack Obama. Angažoval sa však aj v iných oblastiach. Stál napríklad pri zákone o cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti. Na konci mandátu ho prezident vyznamenal Medailou slobody.

Joe Biden sa už v roku 1987 ako prvý americký politik zaujímal o klimatické zmeny. Sám sa označuje za nasledovníka Baracka Obamu, na ktorého politický štýl by chcel nadviazať.

Stredajšiu inauguráciu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s útokom Trumpových priaznivcov na Kapitol zo 6. januára. Pentagón v okolí sídla Kongresu nasadil až 25 000 príslušníkov Národnej gardy. Tohtoročné oficiálne odovzdanie moci ovplyvnila i pandémia koronavírusu, v dôsledku ktorej bol obmedzený počet účastníkov i divákov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet