Na hlavný obsah

Envirorezort vybral správcu zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov

Slovensko so zálohovaním začne o rok.

Envirorezort vybral správcu zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov
Na snímke plavidlo postavené z 1000 z plastových PET fliaš, ktoré je schopné previesť cez jazero troch dospelých ľudí, na jazere v Ivanke pri Dunaji. Foto: TASR

Správcom systému zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov nápojov sa stala Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku. Na utorkovej (5. 1.) online tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Správca od januára preberie zodpovednosť za prípravu systému. Ministerstvo životného prostredia od neho žiada, aby sa 90-percentné zálohovanie jednorazových plastov dosiahlo už v roku 2025.

Podľa Budaja sa podarilo so správcom dohodnúť podmienky, ktoré sú viac než výhodné. „Chceme, aby sa aj zbieranie hliníkových obalov do 90 percent naplnilo do roku 2025,“ dodal Budaj. Ten chce však už do jedného roka vidieť jasné výsledky. Za zálohovanie plastovej fľaše či plechovky bude možné dostať 15 centov. Obaly bude možné odovzdať na 6 500 odberných miestach.

„V malých predajniach zabezpečí správca malé skenery, aby sa dala fľaša odovzdať aj bez zálohovacieho automatu,“ spresnil Budaj.

Systém má znížiť množstvo odpadu z plastových fliaš

Zástupkyňa víťazného konzorcia Lucia Morvai si zodpovednú úlohu uvedomuje. „Zastupujem štyri združenia výrobcov minerálnych vôd, nealkoholických nápojov, výrobcov piva a zástupcov obchodu, čo znamená, že 80 percent obalov, ktoré sa uvedú na trh, idú od našich členov,“ uviedla. Konzorcium bolo jediným uchádzačom.

Spojenie výrobcov a obchodníkov prinesie podľa nej systém, ktorý bude transparentný a efektívny. „Veríme, že sa podarí vyzbierať 90 percent obalov do roku 2025,“ dodala Morvai.

Správca bude mať transparentný účet, kde budú uložené aj zálohy z obalov, ktoré ľudia neodovzdajú. O neskoršom využití financií rozhodne správca spolu s rezortom životného prostredia.

Cieľom systému zálohovania je zásadné zníženie množstva voľne pohodených plastových nápojových obalov. Podľa envirorezortu sa na slovenský trh uvedie ročne miliarda PET fliaš. Z nich skončí na skládkach až 400 miliónov. Zálohovanie sa spustí od januára 2022.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko