Na hlavný obsah

EÚ zruší cestovné obmedzenia pre šesť krajín

Zoznam bude Rada Únie meniť podľa potreby.

EÚ zruší cestovné obmedzenia pre šesť krajín
Ilustračná snímka lietadla. Foto: TASR/AP

Rada Európskej únie (EÚ) vo štvrtok (28. 1.) oznámila, že aktualizovala zoznam tretích krajín, pre ktoré by členské štáty mali postupne zrušiť obmedzenia pre cestovanie, ktoré nie je považované za nevyhnutné. Tento zoznam sa bude revidovať a podľa potreby upravovať každé dva týždne.

Na základe dohodnutých kritérií a podmienok by členské štáty mali od 28. januára postupne zrušiť cestovné obmedzenia na vonkajších hraniciach Únie pre obyvateľov Austrálie, Južnej Kórey, Nového Zélandu, Rwandy, Singapuru a Thajska.

Na tento zoznam sa môže dostať aj Čína so špeciálnymi administratívnymi oblasťami Hongkong a Macao, ak vláda v Pekingu pristúpi na princíp vzájomnosti a zruší zákaz takéthoto cestovania.

Podobne, ako to platilo aj vlani pri obdobných zoznamoch, aj v tomto roku sú obyvatelia mikroštátov Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán považovaní za rezidentov EÚ. Na odporúčaní Rady sa zúčastňujú aj krajiny mimo EÚ, ktoré sú však súčasťou schengenského priestoru (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko).

Kritériá na určenie krajín, pre ktoré by sa malo súčasné cestovné obmedzenie zrušiť, zahŕňajú najmä epidemickú situáciu a zavedené ochranné opatrenia, ako aj hospodárske a sociálne aspekty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet