Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Experti WHO navštívili už aj trhy vo Wu-chane

Predtým sa pozreli do dvoch nemocníc.

Experti WHO navštívili už aj trhy vo Wu-chane
Marion Koopmansová zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa pozerá z auta počas prehliadky v čínskom meste Wu-chan. Foto: TASR/AP

Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí skúmajú pôvod koronavírusu, navštívili v nedeľu (31. 1.) dve trhoviská v stredočínskom meste Wu-chan, kde sa pred vyše rokom objavili jedny z prvých ohnísk nákazy. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Tím WHO si najskôr v sprievode veľkého počtu čínskych predstaviteľov prezrel veľkoobchodnú tržnicu Paj-ša-čou, jednu z najväčších vo Wu-chane, ktorá bola tamojším centrom distribúcie potravín počas vlaňajšieho 76-dňového uzavretia mesta.

Členovia misie následne dorazili na trh Chua-nan s morskými plodmi, ktorý je uzavretý od januára minulého roka. Novinárom vstup nepovolili a experti na ich otázky neodpovedali, aj keď jeden z nich reagoval zdvihnutým palcom na otázku, či sú spokojní s prístupom, aký im umožnili čínske úrady.

Medzinárodná skupina expertov z oblastí veterinárstva, virológie, bezpečnosti potravín a epidemiológie dosiaľ vo Wu-chane navštívila dve nemocnice, ktoré patrili k prvým, kde liečili pacientov s ochorením COVID-19. Na programe majú aj návštevy tamojšieho inštitútu virológie a laboratórií.

Dlho odkladaná misia WHO, zameraná na výskum pôvodu celosvetovej pandémie, sa spolitizovala, keďže Čína sa snaží vyhnúť pripisovaniu zodpovednosti za údajné chybné kroky v prvotnej reakcii na šírenie koronavírusu, konštatuje AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet