Na hlavný obsah

Gréci objavili skamenelinu stromu starého približne 20 miliónov rokov

Je to zriedkavý objav aj na globálnej úrovni, znie od výskumníkov.

Gréci objavili skamenelinu stromu starého približne 20 miliónov rokov
Fosília stromu na Lesbose. Foto: RTVS

Fosília, ktorú objavili grécki výskumníci na ostrove Lesbos v Egejskom mori, mala neporušené konáre aj korene. Jej vek sa odhaduje na pozoruhodných 20 miliónov rokov, píše Reuters.

Strom objavili pri práci na ceste neďaleko skameneného lesa, prírodnej pamiatky zapísanej na zozname európskych geoparkov UNESCO. Prírodný úkaz s rozlohou 15 000 hektárov vznikol pred miliónmi rokov. Vtedajší subtropický les zaliala láva pri vulkanickej erupcii.

Je to prvýkrát od roku 1995, kedy na mieste začali vykopávky, čo výskumníci objavili fosíliu s koreňmi aj vetvami.

„Je to jedinečný objav. Podľa toho, čo vieme, je zriedkavý aj na globálnej úrovni,“ uviedol Nikos Zuros z ostrovného Múzea prírodnej histórie. Strom vysoký 19 metrov sa podľa neho zachoval v úžasnom stave. Na rovnakom mieste výskumníci predtým našli aj listy ovocných stromov a zvieracie kosti, čo im pomohlo určiť podobu vtedajšieho ekosystému.

„Odkrývame rôzne lesy, ktoré na Lesbose rástli pred 17-timi až 20-timi miliónmi rokov. Môžeme tak zrekonštruovať vtedajší ekosystém. Vďaka tomu zbierame cenné informácie nielen o rastlinách, ale aj o zvieratách, ktoré tu žili,“ doplnil Zuros.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet