Na hlavný obsah

Izrael útočil v pásme Gazy. Išlo o odvetu, znie z Tel Avivu

Pri nálete podľa informácií nikto neprišiel o život.

Izrael útočil v pásme Gazy. Išlo o odvetu, znie z Tel Avivu
Na snímke izraelská stíhačka Lockheed Martin F-35 Lightning II. Foto: TASR/AP

Izraelská armáda v pondelok 18. januára informovala, že jej bojové lietadlá zasiahli objekty patriace islamistickému hnutiu Hamas a ležiace v pásme Gazy. Predchádzal tomu raketový útok z pásma Gazy smerom na územie židovského štátu. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá citovala z vyhlásenia izraelskej armády. Tá spresnila, že z pásma Gazy odpálili smerom k pobrežiu v blízkosti juhoizraelského mesta Ašdod dve rakety.

Izraelské lietadlá podľa vyhlásenia armády pri odvetnej akcii zasiahli v pásme Gazy vojenské ciele patriace Hamasu vrátane miest na razenie podzemných tunelov, využívaných buď na pašovanie tovarov či zbraní, alebo na infiltráciu palestínskych ozbrojencov do Izraela.  Izrael po raketovom útoku nehlásil žiadne škody. Zdroje izraelskej armády naznačili, že rakety dopadli do Stredozemného mora.

Palestínske bezpečnostné zdroje v Gaze – na rozdiel od izraelských – uviedli, že izraelské lietadlá pri nálete zasiahli „poľnohospodársku pôdu“ v oblasti mesta Chán Júnis na juhu pásma Gazy, čo síce spôsobilo škody, ale nevyžiadalo si zranených. K raketovému útoku, ktorého terčom bol Izrael, sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Palestínčania v pásme Gazy a na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu sa pripravujú na prvé voľby za posledných 15 rokov. Voľby sa považujú za dôkaz zlepšovania vzťahov medzi militantným islamistickým hnutím Hamas a stranou Fatah ovládajúcou Predjordánsko a vedenou palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Posledné voľby na palestínskych územiach – v roku 2005 – vyhralo hnutie Hamas. Následne vznikla vláda národnej jednoty, ktorá však nemala dlhé trvanie. V roku 2007 došlo medzi týmito dvoma hlavnými palestínskymi frakciami dokonca k ozbrojeným incidentom, pričom Hamas prevzal nakoniec v pásme Gazy moc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet