Na hlavný obsah

Medzi Českom a Nemeckom sa sprísnili pravidlá, spôsobili dlhé kolóny

Pendleri musia mať od nedele negatívny test.

Medzi Českom a Nemeckom sa sprísnili pravidlá, spôsobili dlhé kolóny
Česko prew šírenie koronavírusu úplne uzatvorí okresy Cheb, Sokolov a Trutnov. Foto: TASR/AP

Na viacerých hraničných priechodoch medzi Českom a Nemeckom sa v pondelok (25. 1.) tvorili niekoľkokilometrové kolóny. Pendleri z ČR pracujúci v Nemecku sa totiž musia od nedele (24. 1.) preukazovať negatívnym testom na koronavírus, ktorý nie je starší ako 48 hodín, a to pri každom prekročení hraníc. Informovala o tom agentúra DPA.

Na hraničnom priechode Folmava/Furth im Wald sa na českej strane vytvorilo trojkilometrová kolóna áut. Ďalšia niekoľkokilometrová kolóna vznikla i na jednom z mobilných odberových miest na českej strane, kde pendleri čakali na výsledok testu niekoľko hodín.

Ako povedal Jan Tříska z Asociácie pendlerov Českej republiky (APČR), nový režim testovania na hraniciach život cezhraničných pracovníkov a ich rodín veľmi sťažuje. Tí, čo si to môžu dovoliť, si budú hľadať novú prácu v Česku, poznamenal. Dodal, že pre mnohých ide o existenciu: „Neistota je obrovská“. Nemeckí politici podľa neho z nepriaznivej pandemickej situácie vinia pendlerov bez toho, aby mali k dispozícii relevantné údaje.

Hajtman Karlovarského kraja Petr Kulhánek pre Českú televíziu povedal, že povinnosť testovať pendlerov každých 48 hodín je „mimoriadnou záťažou“ pre systém testovania. Za zmiernenie opatrení na hraniciach sa v pondelok prihováral český premiér Andrej Babiš, ktorý hovoril s premiérom Bavorska Markusom Söderom. Hoci išlo podľa hovorcu bavorskej vlády o konštruktívny dialóg, spolková krajina sa bude naďalej držať zavedených pravidiel.

Do Nemecka dochádza pravidelne za prácou zhruba 35 000 – 60 000 Čechov.

Nemecko zaradilo v piatok (22. 1.) Českú republiku na zoznam epidemicky vysokorizikových krajín. Sprísnené opatrenia pre cesty z Česka do Nemecka vstúpili do platnosti o polnoci zo soboty (23. 1.) na nedeľu.

V ČR od začiatku pandémie podľa ministerstva zdravotníctva potvrdili 940 004 prípadov nákazy a 15 453 úmrtí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet