Na hlavný obsah

Merkelová a Putin hovorili o spolupráci, dôvodom je vakcína proti koronavírusu

Rusko a Nemecko by ju mohli vyrábať spoločne.

Merkelová a Putin hovorili o spolupráci, dôvodom je vakcína proti koronavírusu
Na koláži vľavo Angela Merkelová a vpravo Vladimir Putin. Foto: koláž RTVS/foto SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok (5. 1.) telefonicky diskutovali o možnosti, že by ich krajiny spoločne vyrábali vakcíny proti koronavírusu. O ich telefonáte informoval Kremeľ.

„Diskutovalo sa o otázkach spolupráce v rámci boja s pandémiou, a to s dôrazom na perspektívy možnej spolupráce pri výrobe vakcín,“ uviedol Kremeľ. Dodal, že obe strany dosiahli v tejto otázke dohodu o „zachovaní kontaktu“ medzi svojimi ministerstvami zdravotníctva i špecializovanými inštitúciami.

Putin s Merkelovou podľa Kremľa hovorili tiež o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny.

Rusko aj Nemecko nedávno začali v súvislosti s koronavírusom s rozsiahlou vakcináciou obyvateľstva, aby tak zabránili opätovnému zavádzaniu celoštátnych reštrikcií.

Spolupráca by bola šancou pre Sputnik V presvedčiť o svojej kvalite

Nemecko svojich občanov očkuje vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech, zatiaľ čo Rusko svojou vlastnou vakcínou Sputnik V. Táto vakcína, pomenovaná podľa sovietskej družice Sputnik, bola v Rusku zaregistrovaná v auguste, a to ešte pred začiatkom klinických testov, čo v zahraničí vyvolalo obavy z príliš rýchleho postupu.

Rusko začalo s masovým očkovaním touto vakcínou začiatkom decembra, pričom vakcínu sa rozhodlo najskôr sprístupniť vysokorizikovým skupinám obyvateľstva, akými sú zdravotníci, učitelia či seniori.  

Vakcínou Sputnik V už v Rusku zaočkovali vyše milióna ľudí, informoval v utorok Alexander Gintsburg, riaditeľ Gamalejovho národného výskumného centra epidemiológie a mikrobiológie, ktoré očkovaciu látku Sputnik V vyvinulo.

Moskva túto vakcínu poslala aj do Srbska a Argentíny. Oznámila tiež, že Bolívii dodá 2,6 milióna dávok, no pripustila, že má ťažkosti s dosiahnutím požadovanej výrobnej kapacity.

Vakcíne Sputnik V, ktorú západ vníma skepticky, sa dostalo istého uznania tento mesiac. Britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca totiž oznámila, že klinicky otestuje kombináciu svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s touto ruskou očkovacou látkou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet