Európska komisia (EK) v pondelok (25. 1.) navrhla aktualizovať odporúčania z októbra 2020, ktoré upravujú voľný pohybu ľudí v rámci Európskej únie. Keďže počet nových prípadov v členských štátoch rastie, EK odrádza Európanov od cestovania, ktoré nie je nevhynutné. Zároveň sa ale chce vyhnúť zbytočnému zatváraniu hraníc a všeobecným zákazom cestovania, čo by ohrozilo fungovanie jednotného trhu a dodávateľských reťazcov.
Komisia navrhuje aktualizovať už zavedený cestovateľský semafor a sprísniť opatrenia pre cestujúcich prichádzajúcich z rizikovejších pandemických oblastí.
Aktualizácia cestovateľského semaforu znamená, že okrem už existujúcich zelených, oranžových, červených a sivých farieb by pribudla„tmavočervená“ farba na označenie oblastí, v ktorých sa koronavírus vyskytuje vo veľmi veľkej miere. Ide o regióny, kde je 14-denná miera pozitivity viac ako 500 prípadov na 100 000 ľudí.
V rámci sprísnenia opatrení Komisia odporúča Európanom upustiť od cestovania, ktoré nie je nevyhnutné, až kým sa epidemická situácia podstatne nezlepší. Týka sa to najmä ciest do a z tmavočervených oblastí. Členské štáty EÚ by mali zabezpečiť súlad s opatreniami, ktoré uplatňujú pri cestovaní na svojom vlastnom území.
Od ľudí cestujúcich z tmavočervených oblastí by členské štáty mali vyžadovať, aby sa pred príchodom podrobili testom a podstúpili úradmi predpísanú karanténu.
Pretože sa kapacita testovania zvýšila, členské štáty by podľa EK mohli viac využívať testy pred vycestovaním osôb aj z oblastí, ktoré sú označené oranžovou, červenou alebo sivou farbou. Ľudia, ktorí sa vracajú do svojho domovského štátu, by mali mať možnosť absolvovať test po príchode do vlastnej krajiny.
Vzhľadom na riziká spojené s vysokým počtom nových mutácií vírusu Komisia na základe pokynov Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) odporúča, aby sa členské štáty dohodli na prijatí, zachovaní alebo posilnení „nefarmaceutických zásahov“, ako sú opatrenia na prácu z domu a dočasné uzavretie určitých podnikov predovšetkým v oblastiach klasifikovaných ako „tmavočervené“.
Testy a karanténa by sa mali týkať aj zdravotníkov a ľudí z tmavočervených oblastí cestujúcich z dôvodu naliehavých rodinných či pracovných dôvodov. Členské štáty by mali dbať aj na posilnenie testovania, zvýšenie sledovania kontaktov infikovaných osôb a sekvenovania pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19.