Na hlavný obsah

Na Slovensku zaočkovali už vyše 100 000 ľudí, úrady evidujú 24 závažných vedľajších účinkov

Na vedľajšie účinky vakcín upozorňuje aj príbalový leták.

Na Slovensku zaočkovali  už vyše 100 000 ľudí, úrady evidujú 24 závažných vedľajších účinkov
Na snímke zdravotník pripravuje vakcínu počas očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Foto: TASR

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) do utorka (26. 1.) eviduje 353 hlásení na podozrenia na vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech. Z toho 24 hlásení vyhodnotil ako závažné. Na sociálnej sieti o tom informuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

ŠÚKL upozorňuje, že v utorok zomrel na Slovensku prvý človek, ktorému podali vakcínu. Pripomína, že príčinou smrti, ktorú určila pitva, bolo niekoľko chronických ochorení.

„K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní – horúčka a slabosť. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola vyhodnotená ako možná,“ uvádza rezort s tým, že klasifikácia Svetovej zdravotníckej organizácie má päť stupňov: veľmi pravdepodobný – pravdepodobný – možný – nepravdepodobný – neklasifikovaný.

Ministerstvo upozorňuje, že slabosť a zvýšená telesná teplota patria medzi bežné vedľajšie účinky vakcíny, ktoré spomína aj príbalový leták. „Pri pacientoch vo vysokom veku s viacerými chronickými chorobami môžu aj takéto mierne vedľajšie účinky spôsobiť vážne problémy,“ informuje ministerstvo s apelom, aby takíto pacienti posudzovali vhodnosť vakcinácie s lekárom.

Na Slovensku do dnešného dňa zaočkovali 102 692 ľudí, v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 4 260 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko