Na hlavný obsah

Na Zemi je čoraz menej ľadovcov, rýchlosť ich úbytku prekvapuje vedcov

Hladina oceánov sa zdvihla o 3,5 centimetra.

Na Zemi je čoraz menej ľadovcov, rýchlosť ich úbytku prekvapuje vedcov
Pohľad na ľadovec na Arktíde. Foto: SITA/AP

Topenie ľadu sa pre zmenu klímy neustále zrýchľuje. Podľa novej vedeckej štúdie ho teraz ročne na celom svete ubúda o 57 % viac ako v polovici 90. rokov. Podľa autorov výskumu, ktorého výsledok v pondelok (25. 1.) vyšiel v časopise The Cryosphere, je také zrýchľovanie prekvapením.

Glaciológ Thomas Slater z univerzity v Leedse, ktorý sa na štúdii podieľal, povedal, že zmena je zrejmá ľuďom v oblastiach, kde pitná voda pochádza z horúcich ľadovcov, alebo tam, kde ľadová vrstva na mori chráni pobrežné obydlia pred búrkami. Dodal, že teraz sa o rýchle roztápanie ľadu začínajú zaujímať už aj obyvatelia oblastí vzdialených od polárnych krajov. „Ľudia si uvedomujú, že aj keď je ľad od nich ďaleko, jeho topenie pocítia aj oni,“ zdôraznil Slater, ktorého citovala agentúra Reuters.

Hladina oceánov sa za tri desaťročia vplyvom topenia pozemského ľadu v Antarktíde, Grónsku a z horských ľadovcov zdvihla v priemere o 3,5 centimetra. „Z celkového objemu ročnej straty pochádza 22 % z horských ľadovcov, na ktoré pripadá iba jedno percento z objavu ľadovej vrstvy na zemskom povrchu,“ dodal Slater.

Úbytok ľadu bol zjavný aj na Arktíde. Pri minuloročných satelitných pozorovaniach vedci v arktickej oblasti zaznamenali druhú najmenšiu ľadovú plochu za uplynulých 40 rokov. Odhalená morská hladina je tmavá, takže pohltí viac slnečných lúčov namiesto toho, aby ich ľad odrážal späť, čo je ďalší zdroj regionálneho oteplenia. Na celom svete sa v porovnaní s obdobím industrializácie priemerná teplota zvýšila v priemere o 1,1 stupňa Celzia, ale na Arktíde je toto otepľovanie v porovnaní s priemerom dvojnásobné.

Na základe satelitného pozorovania, miestneho merania a modelov britskí vedci vypočítali, že v 90. rokoch na svete ročne v priemere ubúdalo 0,8 bilióna ton ľadu, v predošlých rokoch je to ale 1,2 bilióna ton.

Geológ Gabriel Wolken, ktorý sa podieľa na geologickom prieskume na Aljaške, považuje za zaujímavú kombináciu výpočtu úbytku ľadu z ľadovcov, polárnych morí a ľadovcových tabúľ. „Na Aljaške si už ľudia dôsledky ubúdania ľadu z ľadovcov uvedomujú, zmeny sú zrejmé na pohľad,“ vyhlásil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet