Na hlavný obsah

Nahrávka z vlády rozhnevala Kollára i Rybníčka: Dajte primátorom pokoj, vedia, čo majú robiť

Premiér na vláde hovoril o príkazoch pre samosprávy.

Nahrávka z vlády rozhnevala Kollára i Rybníčka: Dajte primátorom pokoj, vedia, čo majú robiť
Na snímke zľava primátor Hlohovca a poslanec NR SR Miroslav Kollár a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Foto: TASR/ koláž RTVS

Oficiálne zverejnené vyjadrenia predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO) z pondelkového (11.1.) rokovania kabinetu o možnosti zákonom nariadiť samosprávam organizáciu plošného testovania, považuje prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček za vyjadrenia odhaľujúce sčasti i neznalosť zákona, ale aj pretrvávajúci centralistický postoj vládnych garnitúr. Pre TASR Rybníček zdôraznil, že záležitosť si s premiérom vyjasnili už v pondelok (11. 1.) po zasadnutí vlády, nechce ju preto dramatizovať. Mrzí ho však, že i tak to spôsobuje naštrbenie vzťahu medzi štátom a samosprávami.

„V pondelok večer na stretnutí aktérov, ktorí sú v procese organizácie testovania, som pánovi premiérovi vysvetlil, že netreba meniť zákon. V núdzovom stave, v mimoriadnej situácii a v rámci krízového riadenia štátu, ktorého sú samosprávy súčasťou, sú mestá a obce povinné naplniť príslušné uznesenie vlády,“ vysvetlil Rybníček.

Priznal, že uvažovanie premiéra v zmysle „štát nariadi samosprávam“ ho neprekvapuje, mieni, že je to odraz centralistického spôsobu riadenia, ktorý tu pretrváva už 13 rokov. „Správala sa tak už vláda Smeru, správa sa tak aj súčasná vláda. Je to tým, že väčšina vládnych politikov nikdy neriadila mesto či obec, preto aj takéto veci púšťajú z úst, lebo sú presvedčení, že tá najlepšia moc je tá, ktorá sídli v Bratislave,“ dodal primátor Trenčína.

Trpezlivosť starostov má hranice

Súhlasí však, že ak vláda iniciatívne zverejní nahrávku s takýmito výrokmi premiéra, pôsobí to negatívne na samosprávy a môže to ukrojiť z ich ochoty byť nielen maximálne súčinné pri plošnom testovaní, ale robiť aj veci navyše, ako tomu bolo pri jesennom plošnom testovaní.

„Je pravda, že trpezlivosť primátorov a starostov má svoje hranice, no zodpovednosť samospráv za svojich obyvateľov je taká obrovská, že aj keď je súčasný proces prípravy testovania komplikovaný, napätý a nepríjemný, samosprávy to dajú a svoje úlohy si splnia,“ deklaroval.

Na snímke prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.Foto: TASR
Foto: TASR

„Ak by sa to ale malo v budúcnosti zopakovať v takejto atmosfére a podmienkach, môže to byť vážny problém. Ale teraz to samosprávy dajú,“ dodal Rybníček, ktorý vo všeobecnosti považuje zverejnenú nahrávku z rokovania vlády za nezmyselnú a detinským spôsobom riešiacu spor medzi premiérom a podpredsedom vlády SR Richardom Sulíkom (SaS).

Trestať starostov? Absurdné, hromží Kollár

Na nahrávku zareagoval aj primátor Hlohovca a poslanec zo strany Za ľudí Miroslav Kollár. Matoviča vyzval, aby neurážal starostov a primátorov na Slovensku. Za absurdné považuje čo i len uvažovať o trestaní starostov a primátorov a robiť z nich pomaly vinníkov aktuálneho stavu pandémie koronavírusu na Slovensku.

Kollár tvrdí, že slová predsedu vlády svedčia o bezprecedentnom nepochopení postavenia a úloh samosprávy, jej legitimity, a hlavne úlohy, ktorú zohrala v doterajšom zvládaní pandémie.

Nebyť mojich kolegov starostov a primátorov (a našich ženských kolegýň), nebolo by žiadne plošné testovanie ani v prvom kole. Všetci sme si išli nohy, ruky polámať, aby sme to napriek organizačnému a informačnému chaosu, ktorý okolo toho vládol, zvládli tak, aby sme neohrozili našich občanov a malo to nejaký zmysel.“

Miroslav kollár (za ľudí)
Poslanec nr sr, primátor hlohovca

Matovičovi odporúča, aby dal pokoj primátorom a starostom, pretože tí vedia, čo majú robiť. Kollár tiež premiéra vyzval, aby prestal urážať odborníkov, ktorí majú relevantný a odborne podložený názor na to, ako je možné limitovať obete pandémie. „Nebyť úsilia ich všetkých, ktorí mesiace sanujú ‚mismanažment‘ pandémie z centrálnej úrovne, boli by jej dôsledky v našej krajine ešte fatálnejšie,“ skonštatoval.

Musia poslúchať, tvrdil Matovič na vláde

Audiozáznam z pondelkového rokovania zverejnil kabinet na návrh ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO), ktorý kritizoval Sulíkove protichodné vyjadrenia o zámere plošného testovania.

Nahrávka mala dokázať, že minister hospodárstva s návrhom plošne testovať explicitne súhlasil, na rozdiel od svojich neskorších vyjadrení v médiách. V závere nahrávky sa hovorí aj o procesnom postupe pri zabezpečení plošného testovania.

Matovič sa vyjadruje, že „teraz to nebude na pleciach armády„, ale na samosprávach, pričom primátori a starostovia majú preukázať, ako im záleží na ľuďoch. „Ja som v pohode s tým, že dajme im to príkazom a zmeňme zákon s tým, že musia poslúchať príkazy,“ povedal Matovič.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko