Na hlavný obsah

NBÚ k previerke Lipšica: Jej dĺžka zodpovedá súčasnému časovému štandardu

Neprebehla žiadna neštandardná komunikácia s Krajniakom, tvrdí úrad.

NBÚ k previerke Lipšica: Jej dĺžka zodpovedá súčasnému časovému štandardu
Na kombosnímke vľavo logo Národného bezpečnostného úradu a vpravo kandidát na špeciálneho prokurátora Daniel Lipšic. Foto: TASR, koláž: RTVS

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) odmieta, že by advokát Daniel Lipšic dostal bezpečnostnú previerku nezvyčajne rýchlo. Vylučuje tiež, že by minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) či niekto iný volal do NBÚ s cieľom vykonanie previerky urýchliť, reagoval v stredu (27. 1.) na medializované informácie hovorca NBÚ Peter Habara.

„Medializovaná dĺžka previerky zodpovedá súčasnému časovému štandardu vykonávania bezpečnostných previerok na stupeň prísne tajné,“ tvrdí riaditeľ NBÚ Roman Konečný. Poukazuje na štatistiky, podľa ktorých bol v roku 2020 priemerný čas výkonu týchto previerok 60 dní. Ako dodal úrad, v uplynulých rokoch má efektívnejšie nastavené procesy a previerky robí v dynamickejšom tempe, čo konštatoval aj Osobitný kontrolný výbor Národnej rady SR na kontrolu činnosti NBÚ. „Lepšie funguje aj spolupráca s partnerskými orgánmi ako Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo či polícia,“ doplnili.

Ako ďalej vysvetľuje NBÚ, šesťmesačná lehota, ktorá bola interpretovaná ako zvyčajná dĺžka previerky, je pre 4. stupeň, teda prísne tajné, zákonnou lehotou. Podľa potreby môže ísť aj o deväť mesiacov. „Je to horná hranica a zákonná povinnosť NBÚ urobiť a rozhodnúť o bezpečnostnej previerke. Ide v princípe o osobitné správne konanie ako ktorékoľvek iné, akurát v špecifickom režime,“ hovoria.

Úrad tiež odmieta, že by minister Krajniak alebo niekto iný zavolal do NBÚ, aby bola previerka vykonaná prednostne a expresne. „Neprebehla žiadna neštandardná komunikácia. Žiadosť a podklady prišli poštou, respektíve elektronicky, osvedčenie bolo takisto prevzaté štandardnou cestou ako pri každom inom správnom konaní,“ tvrdí Konečný.

Podľa medializovaných informácií Krajniak požiadal o Lipšicovu previerku ešte v októbri 2020 a zakryl to zámerom využiť jeho právne služby na ministerstve. Dostal ju za dva a pol mesiaca, čo je krátka doba v porovnaní s inými previerkami. Advokát a bývalý minister vnútra sa uchádza o post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Kandidatúra je podmienená bezpečnostnou previerkou na stupeň prísne tajné. Špeciálnym prokurátorom chcú byť aj prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Vasiľ Špirko a Ján Šanta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko