Na hlavný obsah

O ruskej vakcíne neuvažujeme, reaguje rezort zdravotníctva na výzvu SNS

Slovensko pracuje s vakcínami od spoločností Pfizer/ BioNTech a Moderna.

O ruskej vakcíne neuvažujeme, reaguje rezort zdravotníctva na výzvu SNS
Na archívnej snímke z 15. septembra 2020 ruská vakcína Sputnik V. Foto: TASR/AP

Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) vyzvala vládu, aby umožnila očkovanie aj ruskou vakcínou proti koronavírusu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom neuvažuje. SNS zdôrazňuje, že Slováci si majú právo vybrať vakcínu bez ohľadu na to, či pochádza zo západnej alebo východnej krajiny.

„Samozrejme, je dôležité, aby tieto vakcíny prešli testovaním a príslušnou registráciou. Príklad však nie je potrebné hľadať ďaleko. Maďari schválili očkovaciu látku Sputnik V,“ uviedla Zuzana Škopcová, hovorkyňa SNS. Vláda by preto mala zvážiť aj vakcínu z Ruska.

O používaní ruskej vakcíny na Slovensku MZ SR aktuálne neuvažuje. „Aktuálne pracujeme s vakcínami, ktoré sú oficiálne schválené odbornými autoritami, ako je Európska lieková agentúra, ktorej rozhodovanie má oficiálnu legitímnosť. V tejto chvíli sú to vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna,“ reagovala pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Dodala, že Slovensko nakupuje vakcíny spoločne so všetkými krajinami EÚ. Vakcíny od ďalšej spoločnosti očakáva ministerstvo koncom januára.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko