Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) uzavrel v roku 2020 tri administratívne vyšetrovania týkajúce sa možného zneužitia finančných prostriedkov EÚ na poľnohospodárstvo na Slovensku. OLAF v najnovšej tlačovej správe upozornil, že zistenia zahŕňajú nezrovnalosti v priamych platbách za viac ako milión eur a systémové nedostatky vo vnútroštátnych postupoch overovania.
V správe sa uvádza, že v rámci agrodotácií sa poľnohospodárom poskytujú priame platby vo forme podpory základného príjmu na hektár. Aby mohol žiadateľ využívať tieto subvencie, musí spĺňať „minimálne požiadavky“ na počet obrábaných hektárov pôdy a na požadovanú sumu. Žiadatelia musia byť tiež aktívni poľnohospodári a musia mať k dispozícii poľnohospodársku pôdu. Tri vyšetrovania OLAF sa zamerali na žiadosti o priame platby, ktoré v rokoch 2013 až 2019 podalo niekoľko spoločností.
Prvé vyšetrovanie – ukončené v marci 2020 – analyzovalo žiadosti s tvrdeniami, ktoré sa na daných pozemkoch prekrývali. Vyšetrovanie nepotvrdilo žiadne nepravidelné platby, pretože sa zistilo, že platobné agentúry vyhlásili pozemky, na ktoré národní správcovia nepochybne nemohli určiť nárok, pre daný rok za neoprávnené. Žiadny z dotknutých poľnohospodárov následne nedostal platby za pozemok.
Nedostatky v systéme kontroly
Druhé vyšetrovanie bolo ukončené v júni 2020 a zameriavalo sa na žiadosti predložené jednou spoločnosťou podozrivou zo zámerného nároku na platby EÚ za neoprávnené pozemky. Vyšetrovanie zistilo mnohé problémy, napríklad neoprávnenosť pôdy (jej hlavným účelom bola iná ako poľnohospodárska činnosť), porušenie povinnosti udržiavať trvalé trávne porasty v dobrom poľnohospodárskom stave a ďalšie nezrovnalosti.
Tretie vyšetrovanie bolo ukončené v decembri 2020. Vyšetrovaním sa zistilo, ako sa na niektoré oblasti, ktoré si niektoré spoločnosti nárokovali po celé roky, v skutočnosti nevzťahovali právne platné nájomné zmluvy.
Vyšetrovania OLAF odhalili aj niekoľko nedostatkov v systéme kontroly a riadenia priamych platieb na Slovensku. OLAF zistil, že kontroly sú veľmi obmedzené, pokiaľ ide o zákonnosť nakladania s pozemkami žiadateľov.
Miliónový preplatok
Aj keď by farmári mali byť schopní preukázať svoje právo užívať pôdu napríklad prostredníctvom nájomnej zmluvy alebo dokladu potvrdzujúceho ich vlastníctvo, overuje sa to iba v prípade súbehu nárokov, čiže keď dvaja alebo viacerí poľnohospodári si nárokujú rovnaký pozemok.
Analýza OLAF naznačila, že treba zlepšiť interné postupy overovania prijaté slovenským národným orgánom zodpovedným za správu poľnohospodárskej pôdy vo vlastníctve štátu alebo pôdy bez známeho súkromného vlastníka, pokiaľ ide o jej transparentnosť a právnu istotu. Taktiež sa vyskytli otázky, či sa tento postup uplatňoval efektívne a nediskriminačne.
V dôsledku nedostatkov v procesoch overovania sa OLAF domnieva, že preplatky môžu predstavovať viac ako milión eur. OLAF už adresoval svoje zistenia príslušným orgánom. Dva prípady boli ukončené finančnými a súdnymi odporúčaniami, tretí bol uzavretý bez odporúčaní, ale jeho zistenia boli zohľadnené v administratívnom odporúčaní, ktoré bolo vydané v súvislosti s týmito troma prípadmi.
Skúmanie a rozhodnutie
Generálny riaditeľ OLAF Ville Itälä v tejto súvislosti uviedol, že spravodlivý a náležite monitorovaný prístup k finančným prostriedkom EÚ je predpokladom na zabezpečenie toho, aby sa každý cent vynakladal správne.
„OLAF vyšetruje preto, aby pomohol napraviť akékoľvek nezrovnalosti. Ale naša dlhoročná odbornosť tiež znamená, že môžeme pomôcť príslušným vnútroštátnym orgánom pri riešení zložitých záležitostí v tejto oblasti. Spoločne pracujeme na ochrane peňazí daňových poplatníkov EÚ,“ uviedol Itälä v správe pre médiá.
OLAF pripomenul, že pred vypracovaním záverov dostali všetky dotknuté osoby možnosť vyjadriť sa ku skutočnostiam, ktoré sa ich týkajú. Teraz bude na kompetentných orgánoch EÚ a vnútroštátnych orgánoch, aby preskúmali a rozhodli, ako naložia s odporúčaniami OLAF.