Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Prieskum: Najdôveryhodnejšou političkou je Čaputová. Aký postoj majú ľudia k referendu?

Viac ako polovica respondentov by ho podporila.

Prieskum: Najdôveryhodnejšou političkou je Čaputová. Aký postoj majú ľudia k referendu?
Foto: RTVS

Najdôveryhodnejšou politickou osobnosťou na Slovensku je prezidentka Zuzana Čaputová. Dôveruje jej 70 % Slovákov, ktorí odpovedali „celkom dôverujem“ alebo „skôr dôverujem“, opačne sa vyjadrilo 24 % respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry MEDIAN SK pre RTVS, ktorý sa uskutočnil od 22. 1. do 27. 1. 2021 na vzorke 1 008 respondentov. Prieskum bol odprezentovaný v nedeľnej (31. 1.) diskusnej relácii O 5 minút 12 na Jednotke.

Na druhom mieste sa spomedzi koaličných a opozičných politikov umiestnili zhodne minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a poslanec Peter Pellegrini (Hlas-SD), obom dôveruje 39 % opýtaných, zároveň však nedôveruje 56 % z danej vzorky. V tesnom závese za nimi sú minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s dôverou 38 %. Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO) verí 27 % respondentov, predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina) 21 %.

Najmenej dôveryhodným politikom je Marian Kotleba (ĽSNS), ktorému „skôr nedôveruje“ alebo „celkom nedôveruje“ až 84 % opýtaných. Druhý v tomto poradí je Robert Fico (Smer-SD, 79 %), tretí Boris Kollár (73 %) a štvrtý Igor Matovič (69 %).

Prieskum ukázal aj to, že ak by sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia NR SR a predčasných voľbách, zúčastnilo by sa na ňom 58 % opýtaných. Spomedzi respondentov 51 % deklaruje, že by sa malo uskutočniť. Na referende by sa nezúčastnilo 34 % opýtaných a 43 % z nich uviedlo, že by sa nemalo konať.

Celú reláciu O 5 minút 12 si môžete pozrieť v archíve na webe RTVS.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko