Na hlavný obsah

Rely Dakar: Svitko sa šiesty raz v kariére dostal do elitnej desiatky

Kategóriu motocyklov ovládol Benavides.

Rely Dakar: Svitko sa šiesty raz v kariére dostal do elitnej desiatky
Na snímke je slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko na motocykli KTM. Foto: TASR/AP

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko sa na prestížnej Rely Dakar 2021 umiestnil v konečnej klasifikácii na 8. mieste a do Top 10 sa na tomto púštnom dobrodružstve prebojoval prvýkrát po piatich rokoch. Jeho maximom aj naďalej zostáva konečná 2. priečka práve z januára 2016, okrem toho finišoval aj piaty v roku 2012 a 2015, ôsmy v roku 2011 a deviaty v roku 2014. Už šiestykrát teda odchádza domov ako jazdec elitnej desiatky. Tridsaťosemročný Žaškovčan jazdiaci na KTM bol pred piatkovou (15. 1.) 11. etapou na 9. pozícii a aj keď ho v záverečnej etape klasifikovali až na 15. stupienku, stačilo mu to na posun o jeden post nahor. V piatok jazdci absolvovali spolu 452 kilometrov z Janbu do Džiddy, z toho 225 kilometrov bolo meraných.

„Veľké ďakujem patrí môjmu malému tímu a tiež sponzorom, bez ktorých by sa nám to nepodarilo realizovať. V prvom rade však patrí vďaka mojej rodine za to, že to so mnou počas príprav vydržali a nezabúdam ani na fanúšikov. Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, takže výsledok si veľmi cením. Teraz sa však už najviac teším za rodinkou,“ napísal Štefan Svitko na svojom instagrame po skončení podujatia.

V celkovom poradí zvíťazil Argentínčan Kevin Benavides s náskokom 4:56 min pred Američanom Rickym Brabecom, tretí Brit Sam Sunderland zaostal za víťazom o 15:57 min. Svitko na ôsmej pozícii mal na Benavidesa manko 1:43:07 h. Piatkovú etapu vyhral Brabec pred Benavidesom, tretí finišoval Rakúšan Matthias Walkner. Ďalší slovenský zástupca v kategórii motocyklov Erik Vlčák v piatok obsadil 37. pozíciu a v konečnom poradí mu patrí 39. priečka (+20:09:19 h). V Saudskej Arábii štartoval aj ďalší slovenský motocyklista Martin Benko, no jeho meno nefiguruje medzi klasifikovanými.

Iba 32-ročný Kevin Benavides vlani Dakar nedokončil, v januári 2018 však finišoval druhý a ešte dvakrát sa dostal do Top 5 – v roku 2016 bol štvrtý a v roku 2019 piaty.

Záver Rely Dakar 2021 poznačilo úmrtie francúzskeho motocyklistu Pierra Cherpina, ktorý podľahol štyri dni po svojej vážnej nehode v rámci 7. etapy.

Rely Dakar as druhýkrát jazdila v Saudskej Arábii, predtým sa desať ročníkov konalo v Južnej Amerike. Do roku 2007 sa v drvivej väčšine prípadov jazdilo z Európy do Afriky, pôvodná trať bola z francúzskeho Paríža do senegalského Dakaru.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport