Na hlavný obsah

Stiahnutie návrhu novej súdnej mapy nezvažujem, odkázala kritikom Kolíková

O tento krok ju požiadalo viac ako 300 sudcov.

Stiahnutie návrhu novej súdnej mapy nezvažujem, odkázala kritikom Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: TASR

Šéfka rezortu spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) nezvažuje stiahnuť návrh reformy súdnej mapy z legislatívneho procesu. Reagovala tak na otvorený list, v ktorom ju vo štvrtok (14. 1.) 320 sudcov vyzvalo na takýto krok. Sudcovia by sa chceli na tvorbe súdnej mapy aktívne podieľať, vyzývajú aj na odbornú diskusiu.

„Nie, v žiadnom prípade to nezvažujem,“ odkázala Kolíková kritikom po piatkovom (15. 1.) rokovaní vlády. „Rada by som sa stretla so sudcami, ktorí majú takéto pripomienky. Je veľmi dôležité, aby boli konkrétne,“ dodala.

Ministerka doplnila, že na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti (MS) SR sú priebežne zverejňované odpovede na vznesené pripomienky a zopakovala, že pripomienkové konanie v súvislosti s týmto zákonom je predĺžené do konca februára.

Ministerka poprela tvrdenia, že s dotknutými sudcami dostatočne nekomunikuje. „Nerozumiem tomu dosť dobre. So sudcami sa priebežne rozprávam. Vedia, že majú u mňa dvere otvorené,“ podotkla s tým, že si nepamätá reformu, ktorá by sa týkala takého veľkého množstva sudcov, ako navrhovaná zmena súdnej mapy. Najvýraznejšie sa reforma dotkne 24 prvostupňových a piatich krajských súdov, čo predstavuje stovky sudcov.

„Niekto by mohol povedať, že strategicky by bolo lepšie robiť to postupne. Ja sa domnievam, že s ohľadom na dosah, ktorý môže mať na Slovensko, je to dôležité robiť naraz,“ povedala. Dôležitá je podľa nej špecializácia sudcov nielen na okresných, ale aj na krajských súdoch, čo je jedným z jej hlavných cieľov v súvislosti s touto reformou.

Sudcovia v otvorenom liste okrem iného uviedli, že nová súdna mapa zásadným spôsobom mení usporiadanie súdov v rámci SR, je neprimeraným zásahom zákonodarnej a výkonnej moci do súdnej moci, sťažuje prístup občanov k súdu a porušuje záväzky SR ako členského štátu EÚ v otázke nezávislosti súdnictva a práva na prístup k spravodlivosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko