Na hlavný obsah

Taliansko pre oneskorenie dodávok vakcín avizuje právne kroky

Krajina sa obáva predĺženia očkovacieho plánu.

Taliansko pre oneskorenie dodávok vakcín avizuje právne kroky
V Taliansku pre koronavírus predĺžili dištančnú výučbu v školách. Študenti 11. januára 2021 pred budovou ministerstva školstva v Ríme protestovali za otvorenie škôl. Foto: TASR/AP

Taliansko podnikne právne kroky proti spoločnostiam Pfizer a AstraZeneca v súvislosti s oneskorením dodávok vakcín proti koronavírusu. Cieľom je získať dohodnuté dávky, nie žiadať odškodné, oznámil v nedeľu (24. 1.) minister zahraničných vecí Luigi Di Maio. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Snažíme sa o to, aby sa náš očkovací plán nezmenil,“ povedal Di Maio vo verejnoprávnej televízii RAI.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v sobotu (23. 1.) vyhlásil, že odkladanie dodávok vakcín je „neprijateľné“ a možno ho pokladať za vážne porušenie zmluvných záväzkov. Dodal, že Taliansko využije všetky dostupné právne nástroje.

Di Maio po otázke, prečo podľa neho farmaceutické firmy boli nútené oznámiť obmedzenia dodávok, vyjadril názor, že jednoducho prisľúbili viac, než dokážu splniť. „Aktivujeme všetky kanály, aby Európska komisia urobila všetko, čo môže, pre to, aby prinútila týchto pánov dodržať svoje kontrakty,“ dodal minister.

Spomalenie dodávok s cieľom zvýšiť produkciu

Pfizer minulý týždeň oznámil, že dočasne spomaľuje dodávky vakcín v Európe, aby podnikol výrobné zmeny, ktoré zvýšia produkciu. AstraZeneca následne tiež informovala Európsku úniu, že zníži dodávky vakcíny proti COVID-19 o 60 percent z dôvodu výrobných problémov.

Námestník talianskeho ministra zdravotníctva Pierpaolo Sileri povedal, že v dôsledku ohláseného zníženia dodávok sa vakcinácia ľudí vo veku nad 80 rokov v Taliansku oneskorí o približne štyri týždne. Očkovanie zvyšku obyvateľstva by sa malo posunúť o asi šesť až osem týždňov.

„Takéto zdržanie postihuje celú Európu a dobrú časť sveta, ale som presvedčený, že toto zdržanie možno neskôr dohnať,“ uviedol v televíznom rozhovore.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet