Na hlavný obsah

Vo veku 101 rokov zomrel veterán bitiek pri Dunkirku a Tobruku, Bernard Papánek

Zomrel na komplikácie spojené s koronavírusom.

Vo veku 101 rokov zomrel veterán bitiek pri Dunkirku a Tobruku, Bernard Papánek
Na snímke Bernard Papánek. Foto: MO SR

Vo veku 101 rokov zomrel vojnový veterán, jeden z posledných československých účastníkov bitky pri Dunkirku a obliehania Tobruku Bernard Papánek. Informoval o tom v piatok (22. 1.) spravodajský server iROZHLAS.cz.

Papánek zomrel na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 v nemocnici na Slovensku. Podľa českej Pamäti národa sa tak stalo vo štvrtok 21. januára.

Papánek sa narodil v roku 1920 vo Viedni, jeho otec pochádzal zo židovskej rodiny zo Slovenska a matka z Moravy. Ešte ako dieťa sa jeho rodina presťahovala do mesta Vracov, ležiaceho neďaleko juhomoravského Hodonína. Strednú školu však na prianie rodičov absolvoval v rakúskej metropole.

V roku 1939 sa mu podarilo odísť do Palestíny, kde narukoval do československej zahraničnej armády, píše Pamäť národa. V roku 1943 sa presunul do Veľkej Británie, kde sa v Liverpoole osobne stretol s československým exilovým prezidentom Edvardom Benešom. Pri obliehaní francúzskeho Dunkirku v roku 1944 sa ťažko zranil.

Po druhej svetovej vojne sa usadil v Brne a začal súkromne vyučovať angličtinu a nemčinu. Po komunistickom prevrate z roku 1948 ho však začala prenasledovať československá Štátna bezpečnosť. V roku 1964 preto spolu s manželkou emigroval cez Viedeň do Izraela, kde prijal aj izraelské štátne občianstvo. Od roku 2014 žil u svojej nevlastnej dcéry na Slovensku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko