Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vplyvný vodca irackých islamistov je po koaličnom nálete po smrti

V krajine stále existujú bunky radikálov.

Vplyvný vodca irackých islamistov je po koaličnom nálete po smrti
Na snímke vojak irackých špeciálnych síl. Foto: TASR/AP

Iracký premiér Mustafá Kázimí vo štvrtok (28. 1.) oznámil smrť abú Jásira Issáwího, ktorý bol v Iraku významným vodcom teroristickej skupiny Islamský štát (IS), z ktorej po jej vojenskej porážke prežili v Iraku iba bunky v utajení.

Issáwího podľa AFP zabili v stredu (27. 1.) v odľahlej časti severoirackej provincie Kirkúk počas operácie podporovanej koalíciou vedenou USA. „Koalícia podnikla päť náletov, pričom zabila najmenej desať džihádistov,“ uviedol jeden zo zdrojov pre AFP.

Podľa vysokopostaveného zdroja irackých bezpečnostných zložiek je medzi obeťami náletov aj Issáwí. Oznámenie Issáwího smrti podľa agentúry AFP prišlo presne týždeň po samovražednom bombovom útoku na bagdadský trh, ku ktorému sa prihlásil IS.

Horské bunky islamistov

Pri tomto útoku v centre Bagdadu zahynulo 21. januára najmenej 32 ľudí a zranilo sa viac ako 100 ďalších. Iracké a západné vojenské zdroje v súvislosti s útokom v Bagdade uviedli, že k nemu mohli prispieť „diery“ v bezpečnostnej infraštruktúre, ktoré útočníci zrejme zneužili. Abú Jásir Issáwí bol podľa odborníkov vysokopostaveným členom IS, ktorý kedysi ovládal až tretinu Iraku a veľkú časť územia susednej Sýrie.

Irak vyhlásil IS za územne porazený koncom roku 2017 – po tri roky trvajúcom boji, v ktorom mu pomohli aj lietadlá spojeneckej koalície pod vedením USA a vojenskí poradcovia.

Odvtedy počet útokov IS v mestských oblastiach dramaticky poklesol; iracké jednotky však naďalej bojujú s bunkami IS ležiacimi v horských a púštnych oblastiach krajiny.

Výcvik irackej armády

Citovaný zdroj irackých bezpečnostných zložiek pod podmienkou zachovania anonymity pre AFP spresnil, že abú Jásir al-Issáwí, ktorého skutočné meno je Džabbár Salmán Alí Issáwí, bol rodákom zo západoirackého mesta Fallúdža a v minulosti bol emirom oblasti ležiacej severne od Bagdadu a v severozápadnej Sýrii.

Hovorca koalície na žiadosť AFP o vyjadrenie bezprostredne nereagoval. AFP však pripomenula, že koaličné sily naďalej poskytujú výcvik, dohľad a leteckú podporu, ale počet ich príslušníkov sa znížil, keď sa iracké sily ujali velenia v podnikaných operáciách.
 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet