Na hlavný obsah

Výsledky skríningu Dolný Kubín prekvapili, testovanie by si mal zopakovať

Pozitivitu v okrese preveruje aj županka Jurinová.

Výsledky skríningu Dolný Kubín prekvapili, testovanie by si mal zopakovať
Na snímke testovanie antigénovým testom v Banskej Bystrici. Foto: TASR

Pozitivita v okrese Dolný Kubín z uplynulého kola plošného skríningového testovania, ktorú v stredu (27. 1.) zverejnil predseda vlády Igor Matovič (OĽANO), je pre dolnokubínskeho primátora Jána Prílepka prekvapením. Okres sa s mierou pozitivity 1,06 % preradil k „horšej polovici“ Slovenska, ktorá má povinnosť uskutočniť počas víkendu druhé kolo skríningového testovania.

Primátor Dolného Kubína tvrdí, že čísla, ktoré má samospráva k dispozícii, hovoria o nižšej miere pozitivity. Obrátil sa na kompetentných so žiadosťou o poskytnutie detailnejších informácií.

Prílepok disponuje údajmi, ktoré hovoria o 22 200 testovaných osobách v okrese a o priemernej pozitivite na úrovni 0,8 %. „V rámci mesta Dolný Kubín bol ten priemer len na úrovni 0,52 % a v okolitých obciach okresu sa taktiež vôbec nelíšil a bol na úrovni 0,54 %. Vyššie čísla boli podľa zverejnených údajov iba vo firmách a mobilných odberových miestach, avšak aj po ich započítaní sa celkový priemer posunul len na 0,805 %. Preto bol pre nás veľkým prekvapením avizovaný výsledok 1,06 %,“ skonštatoval.

Pokiaľ nejde o chybu, znamenalo by to, že je v Dolnokubínskom okrese malé, no silné ohnisko nákazy, o ktorom momentálne nie sú informovaní, zdôraznil primátor. „Nemôžeme tak urobiť žiadne kroky, ktorými by sme nepriaznivú situáciu pomohli eliminovať a ochrániť tak zdravie našich obyvateľov. Na základe uvedeného sme sa obrátili aj na kompetentných s prosbou o poskytnutie detailných informácií, aby sme mohli podniknúť potrebné opatrenia,“ dodal.

Informáciu o vysokej pozitivite v okrese Dolný Kubín začala preverovať aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová (OĽANO). „Z doterajšieho šetrenia vyplýva, že väčšie prírastky v testovaní a pozitivite boli oproti prvotným informáciám vyššie najmä v pondelok a utorok tohto týždňa,“ napísala na sociálnej sieti a dodala, že výsledky testovania v Dolnom Kubíne ju tiež prekvapili.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na stredajšej (27. 1.) tlačovej konferencii uviedol, že nevidí problém v zverejnení všetkých dát z uplynulého kola plošného skríningového testovania. Reagoval tak na výzvy niektorých samospráv po zverejnení priebežných výsledkov. Rezort vnútra podľa premiéra zvolil paralelný spôsob sčítavania, dáta zbieral prostredníctvom okresných úradov priamo od samospráv. Údaje tak mohli zverejniť už cez týždeň. Obáva sa však, že finálne dáta, vychádzajúce z údajov z Národného centra zdravotníckych informácií, budú možno až počas víkendu.

Pozrite si viac v reportáži RTVS:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny