Na hlavný obsah

Z kňazov mali byť zdravotníci. Záborská svoj návrh napokon stiahla

Šéf zdravotníckych odborárov ho označil za výsmech.

Z kňazov mali byť zdravotníci. Záborská svoj návrh napokon stiahla
Na snímke koaličná poslankyňa Anna Záborská (OĽANO). Foto: TASR

Podpredsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Anna Záborská (OĽANO) stiahla návrh, podľa ktorého by aj duchovní boli považovaní za zdravotníckych pracovníkov a ktorý hovorí o tom, aby sa súčasťou zdravotnej starostlivosti stali aj duchovné služby. V utorok (26. 1.) ráno o tom informovala predsedníčka výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

„Tieto potreby sú súčasťou súhrnu základných ľudských potrieb (fyzické, psychické, sociálne, duchovné, ináč aj spirituálne či existenciálne), ktoré má každý človek, nielen človek veriaci, respektíve vyznávajúci konkrétne náboženstvo alebo hlásiaci sa ku konkrétnej cirkvi či náboženskej spoločnosti,“ uvádza sa v návrhu s dôvetkom, že duchovná služba a starostlivosť poskytovaná poverenými alebo ustanovenými predstaviteľmi cirkví alebo náboženských spoločností má v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti svoje nezastupiteľné miesto.

Bittó Cigániková označila návrh ako „úplne zbytočný“. „Podľa Záborskej, ktorá návrh predložila, je dôvodom podpora duševného zdravia. No ja si skôr myslím, že duševnému zdraviu mnohých z nás by pomohlo niečo iné,“ komentovala.

Návrh kritizoval šéf zdravotníckych odborárov Anton Szalay. Označil ho za totálny výsmech a nepochopenie legislatívy. „Zdravotnícki pracovníci musia spĺňať odbornú spôsobilosť a musia sa celoživotne sústavne vzdelávať,“ pripomenul predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko