Na hlavný obsah

Auto členov volebnej komisie nabehlo na mínu. Siedmi Nigerčania neprežili

K incidentu došlo v nepokojnom regióne.

Sedem členov nigerskej národnej volebnej komisie prišlo o život, keď auto, v ktorom sa viezli, nabehlo na mínu. K tragédii došlo v deň, keď sa v tomto západoafrickom štáte konalo druhé kolo prezidentských volieb, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Siedmi členovia regionálnej pobočky volebnej komisie zahynuli vo vidieckej oblasti v nepokojnom regióne Tillabéri na západe Nigeru. Ďalší traja utrpeli pri nedeľnom (21. 2.) výbuchu ťažké zranenia.

K smrtiacej explózii došlo približne 100 kilometrov severozápadne od metropoly Niamey krátko predtým, než sa v krajine zavreli volebné miestnosti. Bezprostredne nebolo jasné, či udalosť súvisela s prezidentskými voľbami, píše agentúra AP.

Rozľahlý a nestabilný región Tillabéri hraničí s Mali, Burkinou Faso aj Beninom. Od roku 2017 v ňom platí mimoriadny stav. Oblasť zažila začiatkom januára tohto roku krvavú masakru – pri útokoch islamistov na dve tamojšie dediny zahynulo vyše 100 ľudí.

V druhom kole prezidentských volieb v Nigeri súperili dvaja politickí veteráni. Mohamed Bazoum získal v prvom kole 39 % hlasov. Je blízkym spolupracovníkom dosluhujúceho prezidenta Mahamadoua Issoufoua, ktorý sa po dvoch funkčných obdobiach už nemohol uchádzať o tento úrad.

Jeho vyzývateľom bol Mahamane Ousmane — v roku 1993 sa stal prvou demokraticky zvolenou hlavou štátu, no o tri roky neskôr ho zosadila armáda. V prvom kole dostal Ousmane zhruba 17 % hlasov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet