Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bieloruská polícia prehľadáva domy novinárov. Chce odhaliť, kto financuje protivládne protesty

Domové prehliadky sa vykonávajú po celej krajine.

Bieloruská polícia prehľadáva domy novinárov. Chce odhaliť, kto financuje protivládne protesty
Na snímke účastníci decembrových protestov proti oficiálnemu výsledku prezidentských volieb v Bielorusku. Foto: SITA/AP

Bieloruskí policajti od utorkového (16. 2.) rána vykonávajú domové prehliadky u členov vedenia nezávislého združenia novinárov, ochrancov ľudských práv a žurnalistov v rôznych mestách po celej krajine. Uviedol to nezávislý server Tut.by. Podľa vyšetrovateľov je cieľom prehliadok zistiť okolnosti financovania protestov, na ktorých sa Bielorusi od minulého leta snažia prinútiť autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka odstúpiť.

„(Predsedu Bieloruského združenia novinárov) Andreja Bastunca odviedli policajti z hlavnej správy ministerstva vnútra v Minsku, aspoň tak sa predstavili. Odvážajú ho, pretože prehliadka má ďalej pokračovať v kancelárii združenia. Policajti sa správajú zdvorilo a tvrdia, že nie je dôvod sa znepokojovať,“ uviedla Bastuncova manželka. Odpoveď na otázku, prečo chcú policajti prehľadať kancelárie združenia novinárov, nedostala – vraj všetky potrebné dokumenty ukážu, keď bude čas. Bastuncova manželka dodala, že policajti vykonali prehliadku aj u nej doma a zhabali telefóny jej syna a jeho priateľky.

Server dodal, že s ďalšími dvoma členmi vedenia novinárskeho spolku sa mu nepodarilo spojiť. Do kancelárie združenia medzitým podľa reportéra Tut.by dorazili policajti s Bastuncom.

Chcú odhaliť pôvod financií aj „zahraničných agentov“

Domové prehliadky polícia vykonáva aj u nezávislých novinárov a aktivistov mimovládnej organizácie na ochranu ľudských práv Vjasna.

Hovorkyňa ministerstva vnútra prisľúbila, že vydá oficiálne vyjadrenie, ktoré sa momentálne pripravuje. Vyšetrovatelia kriminálnej centrály medzičasom podľa spomínaného serveru uviedli, že domové prehliadky sa konajú v rámci predbežného vyšetrovania, ktorého cieľom je určiť okolnosti financovania protestných akcií. Prorežimný zväz novinárov vo vydanom vyhlásení usúdil, že ide o odhalenie „nezákonného financovania“ a „zahraničných agentov“ v bieloruských médiách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet