Okolnosti smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského boli témou utorkového (2. 2.) Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Členovia výboru smerovali väčšinu svojich otázok na prokurátora Petra Kysela, ktorý dozoroval prípad generála Lučanského.
„Boli to otázky týkajúce sa udalostí okolo smrti pána Lučanského vyplývajúce z činnosti komisie a jej návštev v nemocnici v Trenčíne a v Prešovskej väznici,“ povedal po zasadnutí výboru minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Členov výboru zaujímali najmä detaily v súvislosti s korešpondenciou a kontaktom zosnulého s rodinou či advokátom. „Tento výbor bol zameraný na procesné úkony, o ktorých nás mohli informovať pán prokurátor Kysel a pán policajný prezident Kovařík. Viac-menej sa to týkalo korešpondencie, kontaktu s rodinou a podobných záležitostí. Boli tam niektoré detailné záležitosti, ktoré sa nedali zodpovedať na mieste a bolo nám prisľúbené, že nám budú dodané,“ uviedol po skončení výboru jeho predseda Juraj Krúpa (OĽANO).
Väčšinu otázok výboru smeroval na prokurátora. „Myslím si, že ten ich zodpovedal pomerne komplexne a k spokojnosti všetkých zúčastnených. Sú tam aj veci, ktoré budú ešte ďalej predmetom zisťovania v rámci fungujúcej komisie,“ skonštatoval Mikulec a dodal, že prokurátor nemohol vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie zodpovedať všetky otázky výboru.
„Otázky boli kladené veľmi fundovaným spôsobom a smerovali iba k tomu, či nedošlo k narušeniu spôsobu vykonávanej väzby,“ dodal policajný prezident Kovařík.
Krúpa nemá v záujme vytvárať „politických väzňov“
Smer-SD avizoval, že by bol rád, keby bol brannobezpečnostný výbor zvolaný aj v súvislosti s nedávnym incidentom väzobne stíhanej Moniky Jankovskej. Krúpa k tomu uviedol, že to v pláne nemá a v takomto prípade má pocit, že sa vytvára „aura politických väzňov“.
„Keď dôjde k nejakému pokusu o samovraždu, sebapoškodzovaniu alebo niečomu podobnému, tak tieto úkony preberá Zbor väzenskej a justičnej stráže a v prípade, že je to nejaká komplikovanejšia udalosť, spolupracuje s inšpekciou,“ vysvetlil štandardný proces vyšetrovania podobných prípadov Krúpa s tým, že takéto prípady sa vyšetrujú v zrýchlenom konaní. Smrť Lučanského začala podľa neho vyšetrovať inšpekcia a neskôr vznikla špeciálna komisia, pretože bol bývalým policajným prezidentom a teda bol „exponovanou osobou“.
Krúpa si myslí, že je dôležité zachovať aj princíp rovnosti voči všetkým obvineným alebo odsúdeným, ktorí uskutočnia podobný čin. „Otázka je: budeme vyšetrovať len tých exponovaných a zvolávať výbory, alebo sa budeme takto venovať každému? Buď sa budeme venovať všetkým rovnako, alebo si budeme vyberať nejakých VIP,“ dodal Krúpa.