Na hlavný obsah

Bulharsko malo za milióny z EÚ na policajné autá kúpiť ojazdené SUV

Nákup bude vysvetľovať európskemu protikorupčnému úradu.

Bulharsko malo za milióny z EÚ na policajné autá kúpiť ojazdené SUV
Na archívnej snímke bulharské policajné auto. Foto: TASR/AP

Európsky protikorupčný úrad vyzval v pondelok (1. 2.) Bulharsko, aby začalo trestné stíhanie vo veci údajného podvodu pri nákupe terénnych policajných vozidiel a vrátilo šesť miliónov eur.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vo vyhlásení tvrdí, že bulharské ministerstvo vnútra dostalo peniaze Európskej únie (EÚ) na nákup 350 terénnych vozidiel, namiesto toho však kúpilo jazdené autá typu SUV.

„OLAF tiež dospel k záveru, že existujú dôvody domnievať sa, že trestný čin (podľa bulharského trestného zákonníka ide o zneužitie právomoci)… mohli spáchať predstavitelia ministerstva,“ uvádza sa vo vyjadrení.

Posledné slovo majú vlády členských štátov

OLAF má vyšetrovacie právomoci, je však na EÚ a vládach členských krajín rozhodnúť sa, či sa budú jeho podnetmi ďalej zaoberať.

„Zmanipulované tendre, ktoré umožňujú potenciálnym podvodníkom napchať si vlastné vrecká na úkor občanov, sú typickým vzorcom podvodov. Je to o to znepokojujúcejšie, keď sa obeťou takejto aktivity stane taká dôležitá verejná inštitúcia, akou je polícia,“ povedal generálny riaditeľ OLAF Ville Itälä.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet