Na hlavný obsah

Cena vakcíny Sputnik V klesla na polovicu – ale len na domácom trhu

Cenu má pod kontrolou štát.

Cena vakcíny Sputnik V klesla na polovicu – ale len na domácom trhu
Na snímke zdravotník s ampulkou ruskej vakcíny Sputnik V. Foto: TASR/AP

Rusko vo štvrtok (25. 2.) znížilo pre domáci trh cenu jednej dávky svojej protikoronavírusovej vakcíny Sputnik V na 866 rubľov (približne 9,6 eura), čo je polovica jej pôvodnej ceny. Informovala o tom agentúra DPA. Vakcína, ktorá sa skladá z dvoch zložiek, je na zozname životne dôležitých liečiv, takže cenu musí mať podľa vlády pod kontrolou štát.

„Zníženie ceny bolo možné vďaka vývoju a optimalizácii priemyselnej výroby tejto vakcíny,“ povedal ruský minister obchodu Denis Manturov. Okrem toho sa vyprodukované množstvo vakcíny výrazne zvýšilo spolu so začiatkom očkovania v Rusku, čo je ďalší dôvod, prečo výroba Sputniku V zlacnela. Nová cena sa však vzťahuje iba na očkovanie v Rusku, dodal Manturov.

Vakcínu Sputnik V schválili ruské úrady vlani v auguste ako vôbec prvú vakcínu proti chorobe COVID-19. Ide zároveň o prvú protikoronavírusovú vakcínu, ktorá bola schválená na použitie aj v iných krajinách, aj keď ešte stále nebola ukončená tretia fáza klinického testovania, čo vyvolalo v časti vedeckej komunity kritiku a opatrnosť.

Začiatkom februára bola v časopise Lancet zverejnená štúdia, podľa ktorej dosahuje ruská vakcína účinnosť  91,6 percenta, teda porovnateľnú s vakcínami od výrobcov Pfizer/BioNTech či Moderna. Ruský fond priamych investícií (RFPI) uvádza, že vakcína Sputnik V bola zaregistrovaná v ďalších 36 krajinách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet