Na hlavný obsah

Hovorca Kremľa Peskov hájil zásah polície počas protestov: Konala adekvátne

V uliciach bolo veľa provokatérov, povedal.

Hovorca Kremľa Peskov hájil zásah polície počas protestov: Konala adekvátne
Na kombosnímke zľava hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov a záber z protestov v Chabarovsku. Foto: TASR/ AP/ koláž RTVS

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov sa v pondelok (1. 2.) na brífingu ohradil proti tvrdeniam, že na akciách na podporu opozičného politika Alexeja Navaľného dochádzalo k brutálnym zadržaniam novinárov a ľudskoprávnych aktivistov. Uviedol, že nešlo o masový jav.

Peskov vyhlásil, že „vo všeobecnosti platí, že novinári počas protestov pracovali úplne normálne, boli vo vestách (s označením PRESS) a nikto im v ničom nebránil“. Medzi zadržanými bol aj ruský novinár Sergej Parchomenko, ktorý v nedeľu (31. 1.) po svojom zadržaní v Moskve strávil na polícii šesť hodín.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy Parchomenko uviedol, že „z celého tohto postupu cíti hroznú hanbu.“ Pripomenul, že v rovnakej situácii sa ocitol pred šiestimi rokmi, pričom táto jeho kauza skončila na Európskom súde pre ľudské práva, kde vysúdil od Ruska finančnú kompenzáciu.

„Ruská federácia mi zaplatila veľké odškodné presne za to, čo sa stalo včera. Prešlo šesť rokov a nič sa nezmenilo,“ uviedol Parchomenko. Dodal, že na proteste v Moskve bol ako súkromná osoba, nie ako novinár.

Na otázku rozhlasovej stanice Echo Moskvy, či prezident Vladimir Putin videl videozábery, na ktorých policajti používali voči demonštrantom silu, Peskov odpovedal, že príslušné orgány zaznamenávajú tisíce videí a nie je v prezidentových silách „vidieť každé nakrútené počas týchto protizákonných akcií.“ Peskov dodal, že 31. januára vyšlo do ulíc „veľa provokatérov“ a polícia na ich konanie reagovala „adekvátne, v rámci zákona“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet