Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Hranice USA prekročili prví migranti, ktorým to umožnili Bidenove reformy

Bývalý prezident Trump mal v tejto otázke opačný postoj.

Hranice USA prekročili prví migranti, ktorým to umožnili Bidenove reformy
Migranti čakajúci na prekročenie hraníc USA na mexickej strane hraníc. Foto: SITA/AP

Prvá skupina 25 žiadateľov o azyl prekročila v piatok (19. 2.) hranice USA na základe rozsiahlych imigračných reforiem nového amerického prezidenta Joea Bidena, zatiaľ čo tisíce ďalších stále čakajú v Mexiku na rovnakú príležitosť. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Na základe programu Remain in Mexico (Zostaň v Mexiku) bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa americké imigračné úrady poslali späť za hranice desaťtisíce žiadateľov o azyl. Títo ľudia, ktorí neboli pôvodom Mexičania, ale pochádzali väčšinou zo strednej Ameriky, tak museli na výsledky svojho azylového konania čakať za hranicou USA.

Bidenova administratíva začala túto kontroverznú politiku rýchlo odstraňovať.

Nie je jasné, kde nakoniec skončia

Skupina 25 migrantov prišla na územie USA autobusom z mexického mesta Tijuana v sprievode predstaviteľov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ich konečná destinácia však nebola známa.

Americký zväz pre občianske slobody (ACLU) ich príchod privítal ako „významný krok k opätovnému vybudovaniu“ azylového systému v Spojených štátoch. „Tisícky ich však stále trpia v neistote, ktorú priniesla táto nehumánna politika,“ vyhlásil hovorca ACLU Edward Sifuentes.

„Vyzývame administratívu, aby urýchlila príslušné kroky a aby sme mohli bezpečne privítať všetkých ľudí, ktorí trpia. Rodiny, ktoré sú nútené žiť v nebezpečenstve, už nemôžu dlhšie čakať,“ dodal hovorca zmienenej neziskovej organizácie.

Podľa amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti ide o približne 25 000 prípadov. Mexiko uvádza, že na jeho území sa momentálne nachádza 6 000 žiadateľov o azyl. Všetci kandidáti na vstup do USA sú pred prekročením hraníc testovaní na koronavírus, pričom úrady sa zaoberajú iba tými, ktorí už majú začatý azylový proces.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet