Na hlavný obsah

Košický kraj odkúpi chátrajúce Turzovské kúpele za takmer 350 000 eur

V hladovej doline chce obnoviť cestovný ruch.

Košický kraj odkúpi chátrajúce Turzovské kúpele za takmer 350 000 eur
Archívna snímka Turzovských kúpeľov v Gelnici. Foto: RTVS

Košický samosprávny kraj (KSK) opätovne odkúpi Turzovské kúpele za 346 000 eur a plánuje aj ich komplexnú obnovou. Krajskí poslanci o tom rozhodli na piatkovom (19. 2.) zasadnutí zastupiteľstva KSK. Po rekonštrukcii by objekty mali slúžiť na kúpeľné a ubytovacie účely, v areáli by sa malo nachádzať aj stravovacie zariadenie.

Objekt patril v rokoch 2002 až 2011 do majetku kraja, župa ho využívala ako školu v prírode. V roku 2007 zariadenie vyradili zo siete škôl a školských zariadení, v roku 2011 ho bývalé vedenie kraja predalo súkromnému vlastníkovi. Odvtedy kúpele chátrajú a kedysi obľúbená destinácia je dnes nevyužívaná.

Súčasný majiteľ požadoval na začiatku rokovania sumu 750 000 eur. Predložil viacero znaleckých posudkov, pričom najnižší z nich bol v hodnote 420 000 eur. Košický samosprávny kraj si dal vypracovať vlastný znalecký posudok, ktorý ohodnotil nehnuteľnosť na 346 000 eur.

„Gelnica patrí medzi najmenej rozvinuté okresy, je to jedna z hladových dolín nášho kraja. Od projektu rekonštrukcie Turzovských kúpeľov si sľubujeme obnovu cestovného ruchu v tejto lokalite a vytvorenie nových pracovných miest. Táto investícia by zároveň pomohla znížiť regionálne rozdiely, a práve to je podľa zákona jedna z kompetencií samosprávneho kraja,“ uviedol ešte skôr predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny