Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Maľba kengury má viac ako 17 000 rokov. Objavili najstaršie výtvarné dielo v Austrálii

Vek diela určili vedci z Melbournskej univerzity.

Austrálski vedci objavili doteraz najstaršiu známu skalnú maľbu v krajine, 17 300-ročnú maľbu kengury. Výtvarné dielo meria dva metre a bolo namaľované červeným okrom na strop skalného úkrytu.

Lokalita nálezu sa nachádza na západe Austrálie v regióne Kimberley, známom skalnými maľbami pôvodných obyvateľov krajiny – aborigénov. Výsledky štúdie publikovali v utorok (23. 2.) v mesačníku Nature Human Behaviour, informuje stanica BBC.

Vek tohto diela určili vedci z Melbournskej univerzity rádiouhlíkovým datovaním organických zvyškov v pravekých hlinených osích hniezdach, ktoré sa nachádzali na namaľovanej kengure i pod ňou. Podľa vedcov ide o najstaršiu známu neporušenú maľbu na území Austrálie.

Sven Ouzman, spoluautor danej štúdie zo Západoaustrálskej univerzity (UWA) v Perthe, dodal, že objavená skalná maľba môže mať súvislosť s pravekým výtvarným umením aj v iných oblastiach Austrálie.

„Toto ikonické vyobrazenie kengury je vizuálne podobné skalným maľbám z ostrovov v juhovýchodnej Ázii, ktoré majú vyše 40 000 rokov, čo naznačuje kultúrne prepojenie, ako aj možnosť, že v Austrálii sa nachádzajú ešte aj staršie skalné maľby,“ uviedol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet