Na hlavný obsah

Na pľúcnej ventilácii zomiera 60 až 80% pacientov. Odborníci riešia, ako zastaviť pandémiu

Dátový analytik hovorí, že stav je dramatický, ale nie katastrofálny.

Na pľúcnej ventilácii zomiera 60 až 80% pacientov. Odborníci riešia, ako zastaviť pandémiu
Lekárka v špeciálnom ochrannom odeve, ochrannom štíte a ochrannom rúšku kontroluje pacienta na pľúcnej ventilácii. Foto: TASR

Odborníci spoločne s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) hľadajú spôsob, ako nastaviť opatrenia tak, aby ich verejnosť prijala. V relácii Z prvej ruky na Rádiu Slovensko to povedal lekár a člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský. Pripomenul, že boj s pandémiou sa nedá vyhrať v nemocniciach. V nich podľa Visolajského zomiera 60 až 80 % pacientov pripojených na pľúcnu ventiláciu.

Vedci a lekári už tretí deň hľadajú spôsob, ako Slovensko čím skôr zbaviť prvenstva v umieraní na COVID-19. Zhodnúť by sa mali na desiatkach opatrení. Odobriť ich však budú musieť koaliční lídri. „Zhodli sme sa, že lockdown máme viac na papieri ako v realite,“ povedal Visolajský.

Dátový analytik Ivan Bošňák hodnotí momentálny stav na Slovensku ako dramatický, ale nie katastrofálny. „Už šesť týždňov máme stabilné výsledky antigénových testov a PCR testov. Aj v úmrtiach je trend stabilný. Nestúpa to, čo je dobrá správa.“

Visolajský upozorňuje, že juhoafrická mutácia koronavírusu, ktorú už potvrdili v Česku či Rakúsku, môže spôsobiť novú vlnu nárastu infekcií. „Z tohto dôvodu je na mieste otázka, ako strážiť hranice.“

Pripomína, že počet pacientov v nemocniciach neklesá. „Hrdíme sa, že sme našli voľné lôžko, ale aj keď ho nájdeme a nájdeme niekoho, kto sa o pacienta bude starať, úmrtnosť je vysoká.“ Veľa pacientov podľa neho do nemocníc prichádza v zlom stave. Pripisuje to dlhodobo poddimenzovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Skeptický je aj voči nasadeniu liekov Ivermektín a Izoprinozín, ktorých účinnosť nebola jasne preukázaná. „V mnohých krajinách, ako napríklad Nemecko, ich vôbec nepoužívajú. Môžeme sa baviť o tom, či sú takí hlúpi, že ich nepoužívajú, alebo tie lieky nemajú účinnosť.“

„Dáta prezrádzajú, že z hospitalitovaných pacientov je zhruba polovica nad 70 rokov. Tvoria dve tretiny úmrtí,“ hovorí Bošňák. „Británia má dnes zaočkovaných všetkých ľudí nad 70 rokov. Očkuje 3 milióny ľudí týždenne. Ak máme k dispozícii vakcínu, tak máme riešenie,“ dopĺňa.

Visolajský súhlasí, že očkovanie je v boji s pandémiou rozhodujúca vec. „Dôležitá je dôvera ľudí, ktorú sme v posledných mesiacoch nadobudli a nemôžeme si ju dovoliť stratiť. Preto je problematické očkovať neschválenou vakcínou,“ poznamenal aj v súvislosti s možným využitím ruskej látky Sputnik V.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko