Na hlavný obsah

Na predaj respirátorov sa zavedie nulová sadzba DPH

Za návrh hlasovalo 118 poslancov.

Na predaj respirátorov sa zavedie nulová sadzba DPH
Na snímke si muž nasadzuje respirátor. Foto: TASR

Na Slovensku sa zavedie nulová sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na osobné ochranné prostriedky, ktoré slúžia na zabezpečenie vyššej ochrany dýchacích orgánov, a ktoré sú filtračnou tvárovou polomaskou kategórie FFP2 a FFP3.

Počíta s tým novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú v piatok (5. 2.) schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Za návrh hlasovalo všetkých 118 prítomných poslancov. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

„Účelom novely zákona je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovanie nulovej sadzby DPH na uvedené tovary predpokladá zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa,“ vysvetlil rezort financií v materiáli. Toto opatrenie má trvať do 30. apríla tohto roka.

Rezort predpokladá, že zavedenie nulovej sadzby bude mať na rozpočet verejnej správy negatívny vplyv a zo štátnej pokladnice v tomto roku ukrojí viac ako 15 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko