Na hlavný obsah

Odhady sa nenaplnili. Ministerstvo financií zlepšilo daňovú prognózu

Predpokladal sa dvojmiliardový výpadok príjmov.

Odhady sa nenaplnili. Ministerstvo financií zlepšilo daňovú prognózu
Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Eduard Heger. Foto: TASR

Daňovo-odvodové príjmy v roku 2020 klesnú o 715 miliónov eur, čo predstavuje pokles iba o 2,5 %. Stabilnejší trh práce a domáca spotreba sa odrazili na tom, že výpadok príjmov je citeľne nižší, ako sa očakávalo. Lepší vývoj ekonomiky sa prejavil v domácej spotrebe, ktorá sa na rozdiel od susedných krajín medziročne neprepadla, píše sa v daňovej prognóze Inštitútu finančnej politiky (IFP). RTVS o tom informovalo v pondelok (15. 2.) ministerstvo financií.

Domáca spotreba neprepadla

Predošlé odhady, dosahujúce výpadok príjmov dve miliardy eur z apríla 2020, sa nenaplnili. „Nižší výber daní pocíti najmä štátny rozpočet cez výpadok korporátnej dane, čo spôsobilo ochladenie domáceho a zahraničného dopytu počas uzatvorenia ekonomík. Pozitívnou správou je, že konečný výpadok firemnej dane sa môže ešte zmierniť, ak sa pozitívny vývoj z druhej polovice roka 2020 doma i v zahraničí pretaví aj do ziskov,“ píše ekonomický rezort.

Prvotné pesimistické očakávania o výpadku príjmov sa vďaka vývoju daní zo spotreby a trhu práce nenaplnili, k čomu podľa ministerstva prispeli aj vládne opatrenia. Trh práce zaznamenal iba mierny pokles pre obmedzenia najmä v sektore služieb. „Svižné oživenie obchodných partnerov a udržanie aktivity v priemysle zabránilo výraznejšiemu rastu nezamestnanosti. Lepší vývoj v ekonomike sa naplno prejavil v domácej spotrebe, ktorá sa na rozdiel od susedných krajín medziročne neprepadla,“ dodáva rezort.

Výnos dane z pridanej hodnoty (DPH) sa udržal na úrovni roka 2019 – vďaka rozmachu nákupov cez internet, rastu bezhotovostných platieb či presunu spotreby zo sektorov s historicky vyššou daňovou medzerou (napr. kaviarne, pohostinstvá, reštaurácie) do maloobchodu zavedením eKasy.

Očakáva sa rast

S predpokladaným postupným uvoľňovaním opatrení a rozšírením očkovania nadviaže rast príjmov daní z trhu práce a spotreby na vyššiu ekonomickú aktivitu. Výnimkou budú príjmy z korporátnej dane, kde rast firemných ziskov sčasti zredukujú daňovo uznateľné hospodárske straty za rok 2020, predpovedá IFP.

V najbližších rokoch očakáva rast daňových príjmov každoročne o približne 1 až 1,5 miliardy eur, čo zodpovedá medziročnému rastu okolo 4 %. S takýmto rastom daňových základní počíta aj aktuálna makroekonomická prognóza. V daňovej prognóze sa uvažuje so stabilnou úspešnosťou výberu daní, ekonomiku by už mohli podporiť aj investície z Plánu obnovy a odolnosti EÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika