Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obrátila na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie. Informovala o tom Michaela Pavelková z kancelárie ombudsmanky.
„Vychádzajúc z posúdenia podnetov od podávateľov a podávateliek – či už v kontexte nariaďovania izolácie v štátom určených zariadeniach ako aj v domácnosti – môže dochádzať k porušovaniu základného práva na osobnú slobodu v jeho ústavnom ako aj medzinárodnoprávnom kontexte,“ uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Hlavnou príčinou jej podania na Ústavný súd je problematika pozbavovania osôb osobnej slobody formou karantény alebo izolácie a nedostatočná právna a súdna ochrana pred zásahmi do základných práv a slobôd. Ombudsmanka poukázala aj na problematiku tzv. „faktúr“ za štátnu karanténu aj na problém vágnych a príliš širokých kompetencií Úradu verejného zdravotníctva SR a ministerstva zdravotníctva v čase pandémie.
Patakyová sa už skôr obrátila na Generálnu prokuratúru SR, komunikovala s ministerstvami a o lepšie zabezpečenie právnej ochrany žiadala aj Radu vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť ako aj ľudskoprávny výbor Národnej rady SR. „Vzhľadom na to, že v praxi k zásadným zmenám nedošlo, rozhodla sa pre podanie na Ústavný súd,“ dodáva Pavelková.
Podľa ombudsmanky je problematická aj nejasnosť kompetencií v oblasti zásahov do osobnej slobody obyvateľov formou izolácie či karantény v kontexte pandémie. Chýbajú jej tiež záruky proti svojvôli orgánu, ktorý takýmito kompetenciami disponuje.