Na hlavný obsah

Peciar z STU kritizuje kroky prezidentky v prípade Fikara

Umelo naťahovaná kauza traumatizuje univerzitu i verejnosť, tvrdí.

Peciar z STU kritizuje kroky prezidentky v prípade Fikara
Na snímke zľava predseda akademického senátu STU Marián Peciar a odvolávaný rektor STU Miroslav Fikar. Foto: TASR

Predseda Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity (AS STU) Marián Peciar sa ohradil voči postupu prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri odvolávaní rektora STU Miroslava Fikara. Hlava štátu oznámila, že s odvolaním rektora počká, a to z dôvodu správnej žaloby na priznanie odkladného účinku rozhodnutia AS STU. Tú v stredu (3. 2.) podal Fikarov právny zástupca.

„Umelo naťahovaná kauza odvolania rektora Fikara zbytočne mesiace traumatizuje našu univerzitu, ako aj verejnosť. Pritom je podľa zákona jasné, ako postupuje minister aj prezidentka,“ skonštatoval Peciar. Ako upozornil, ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS) ani prezidentke nedáva zákon priestor na zasahovanie do akademickej samosprávy, čo sa však podľa neho deje permanentne od začiatku súčasného diania na STU.

Peciar v stanovisku načrtol možnú účelovosť podanej správnej žaloby. „Konanie rektora Fikara nemá v histórii opodstatnenie a obdobu. Je jasné, že univerzita, ktorú zastupujú senátori a dekani, ho vo funkcii nechce a je nepochopiteľné, že sa snaží držať na svojej stoličke za každú cenu, čím škodí univerzite,“ dodal.

Na snímke predseda akademického senátu Slovenskej technickej univerzity (STU) Marián Peciar. FOTO: TASR

Prezidentka v stredu (3. 2.) informovala, že vzhľadom na podanie správnej žaloby považuje za potrebné počkať na rozhodnutie súdu o priznaní odkladného účinku. „Ak súd odkladný účinok rozhodnutia prizná, bude to zároveň aj dôvod na odklad rozhodnutia prezidentky o odvolaní rektora STU,“ uviedol jej hovorca Martin Strižinec.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko