Na hlavný obsah

Po zavedení kontrol sa na česko-nemeckých hraniciach tvoria dlhé kolóny

Niektorí pendleri majú výnimky.

Po zavedení kontrol sa na česko-nemeckých hraniciach tvoria dlhé kolóny
Na snímke muž kráča po diaľnici v Nemecku. Foto: TASR/AP

Na hraniciach s Nemeckom a Českom sa v pondelok (15. 2.) ráno – v prvý pracovný deň, odkedy sa na nemeckej strane obnovili stále hraničné kontroly – tvorili niekoľkokilometrové kolóny. Informovala o tom na svojej webstránke rozhlasová stanica MDR.

Dlhé čakacie doby sa dotkli hraničného priechodu Breitenau/Krásný Les na diaľnici A17 v smere do saskej metropoly Drážďany. Už počas nedele (14. 2.), keď sa kontroly spustili, bolo na hraniciach Nemecka s ČR a Rakúskom podľa údajov nemeckej polície otočených 2 200 ľudí.

Na mape červenou farbou znázornená hustá premávka na hraničnom priechode Breitenau/Krásný Les. Platné k 15. 2., 09.30 h.Foto: Google Maps
Foto: Google Maps

Český Radiožurnál informoval, že dlhé kolóny sa tvorili i na diaľniciach D5 a D8. Kamióny stáli na D8 pri zjazde smerom na Ústí nad Labem a kolóna na D5 pri obci Rozvadov v Plzenskom kraji má takmer 20 kilometrov. Ešte v nedeľu bola situácia na hraniciach podľa hovorcu nemeckej pohraničnej polície pokojná a kolóny sa netvorili.

Nemecko zaradilo Českú republiku v spojitosti s koronavírusom na zoznam epidemicky vysoko rizikových krajín, kde sa šíria mutácie nového koronavírusu.

Sprísnené opatrenia pre cesty z Česka do Nemecka a stále hraničné kontroly vstúpili do platnosti o polnoci zo soboty (13. 2.) na nedeľu. Výnimky platia pre niektorých pendlerov.

Obmedzenia, ktoré platia aj pre rakúsku spolkovú krajinu Tirolsko, sa netýkajú nemeckých občanov alebo cudzincov, ktorí v Nemecku žijú. Výnimku majú zdravotníci, vodiči nákladných vozidiel a ďalší pracovníci nákladnej dopravy. Tí sa pri vstupe musia preukazovať negatívnym testom na nový koronavírus.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet