Na hlavný obsah

Polícia avizuje posilnenie kontrol na hraniciach s Českom, Poľskom, Maďarskom a Rakúskom

Kontrolovať bude dodržiavanie opatrení.

Polícia avizuje posilnenie kontrol na hraniciach s Českom, Poľskom, Maďarskom a Rakúskom
Na snímke policajt kontroluje pri vstupe na Slovensko certifikáty a potvrdenia o negativite na ochorenie COVID-19 na hraničnom priechode s Českou republikou v obci Drietoma. Foto: TASR

Polícia na základe rozhodnutia vlády posilní od pondelka (15. 2.) kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom, Maďarskom a Rakúskom, informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka s tým, že nepôjde o hraničné kontroly.

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie karanténnych opatrení a splnenie podmienok pred vstupom na územie Slovenska vyplývajúcich z platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. „Kontroly budeme  vykonávať najmä v exponovaných časoch a v časoch, keď sa predpokladá na základe analýz a štatistik najväčšia intenzita dopravy. To aj z dôvodu, aby Policajný zbor vedel účelne a efektívne využívať svoje sily a prostriedky, aj pri výkone kontrol dodržiavania karanténnych opatrení vo vnútrozemí,“ priblížil Slivka.

„Ide sa o cestné  komunikácie III. kategórie s najnižšou intenzitou dopravy,“ poznamenal Slivka s tým, že o uzavretí týchto komunikácií susedné štáty informovali. Ostatné cestné priechody je možné využívať ako doteraz, pri dodržaní karanténnych opatrení. Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom nedochádza k zmene otvorených či uzavretých cestných priechodov, ani času ich otvorenia.

Polícia upozorňuje verejnosť, že v súvislosti s prijatými  opatreniami sa môžu zvyšovať čakacie doby pri vstupe na Slovensko. Od stredy 17. februára začne platiť nový režim na hraniciach, pôvodne to malo byť od pondelka.

Každý, kto príde zo zahraničia na Slovensko, bude povinne nastupovať do 14-dňovej karantény. Najskôr na ôsmy deň môže absolvovať PCR test. Pokiaľ bude negatívny, bude možné karanténu prerušiť. Platiť budú aj výnimky. Budú ju mať napríklad takzvaní pendleri, ktorí pracujú v susedných krajinách. Potrebovať však budú negatívny test. Nový režim má zabrániť pred šírením mutácií koronavírusu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko