Na hlavný obsah

Pri talianskom pobreží sa zrútil cintorín, stovky rakiev skončili v mori

Podarilo sa zachytiť len niekoľko z nich.

Stovky rakiev spadli do mora na pobreží neďaleko talianskeho mesta Janov po pondelňajšom (22. 2.) zosuve pôdy, ktorý spôsobil kolaps miestneho cintorína. Informovala o tom stanica CNN.

Cintorín v obci Camogli, ležiacej na pobreží Ligúrskeho mora – zhruba 25 kilometrov od Janova, bol postavený pred viac ako sto rokmi a nachádza sa pozdĺž skalných útesov týčiacich sa nad morom. Starosta obce Francesco Olivari nazval prepadnutie cintorína do mora „nepredstaviteľnou katastrofou“.

Podľa odhadov spadlo do mora až 200 rakiev, z ktorých sa najprv podarilo zachrániť len desať, uviedol Giacomo Giampedrone z úradu civilnej ochrany v Ligúrii. Dodal, že vytiahnutie zvyšných rakiev z mora bude závisieť od správania sa mora v nasledujúcich dňoch. Predstavitelia janovského prístavu podľa jeho slov v pondelok večer zablokovali oblasť pod cintorínom, aby zabránili tomu, že rakvy odplaví na otvorené more.

Pracovníci údržby v danej oblasti v sobotu museli prerušiť práce po tom, čo objavili v skalách pukliny. Starosta uviedol, že následne sa rozhodli uzavrieť i priľahlý cintorín.To, či hrozí nebezpečenstvo ďalšieho zosuvy pôdy, ako aj lepší prehľad o škodách, sa privolaní pracovníci miestneho úradu civilnej ochrany spolu s tímom geológov snažia zistiť pomocou dronov.

„Tento typ zosunu pôdy, ktorý sa stal, je veľmi ťažké zistiť či predpovedať,“ povedal Olivari s tým, že ide o veľmi nestabilnú oblasť. Zasahujúce tímy v utorok (24. 2.) po obhliadke miesta uviedli, že budú pokračovať v zachytení ďalších rakiev a ľudských pozostatkov, ktoré sú v nich uložené.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet