Na hlavný obsah

Slovenská ekonomika sa podľa eurokomisie do konca roka dostane na úroveň spred pandémie

Čakajú našu ekonomiku lepšie časy?

Slovenská ekonomika sa podľa eurokomisie do konca roka dostane na úroveň spred pandémie
Podľa zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie čakajú slovenskú ekonomiku lepšie časy. Foto: TASR/DPA

Európska komisia (EK) očakáva, že sa slovenská ekonomika dostane na svoju predpandemickú úroveň do konca roka 2021 a v roku 2022 porastie asi o 5,4 %. Vyplýva to zo zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie.

Inflácia v roku 2020 klesla na Slovensku na úroveň 2,0 % a očakáva sa jej ďalší pokles v roku 2021 na 0,5 %, pričom v roku 2022 by mala mierne narásť na 1,6 %.

Po silnom oživení v treťom štvrťroku na Slovensku ku koncu roka 2020 nastalo podľa EK utlmenie hospodárskej aktivity v dôsledku druhej vlny pandémie koronavírusu, čo má za následok 5,9 % prepad HDP v porovnaní s rokom 2019. Napriek predpokladu, že predĺžené obmedzenia súvisiace s pandémiou budú začiatkom roku 2021 aj naďalej zaťažovať hospodársku produkciu, postupný pokrok v očkovaní by mal podľa EK v druhej polovici roka umožniť prudký návrat, ktorý by zvýšil ročný rast HDP na 4 %.

Protipandemické opatrenia na Slovensku majú podľa EK pretrvávajúci negatívny dopad primárne na súkromnú spotrebu. Priemyselný sektor je odolnejší a do veľkej miery chránený pred obmedzeniami súvisiacimi s pandémiou. „Je to dobrým znamením pre exportný sektor, ktorý by mal profitovať zo zlepšeného zahraničného dopytu,“ doplnila EK v prognóze pre Slovensko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika