Na hlavný obsah

Slovinská vláda prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery

Premiérom je naďalej Janez Janša.

Slovinská vláda prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery
Na snímke slovinský premiér Janez Janša. Foto: SITA/AP

Slovinská stredopravicová vláda premiéra Janeza Janšu prežila v pondelok (15. 2.) hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Iniciovala ho opozícia, ktorá Janšu obviňuje zo snahy urobiť z krajiny „autoritársku demokraciu“.

Vyslovenie nedôvery Janšovej vláde v 90-člennom parlamente podporilo 40 poslancov, proti sa ich vyslovilo sedem. Šesť hlasovacích lístkov bolo neplatných, pričom väčšina koaličných poslancov nehlasovala. Na odvolanie vlády bolo potrebných najmenej 46 hlasov.

Opozícia už odvolávanie raz stiahla

Za posledné obdobie išlo už o druhý pokus o zvrhnutie Janšovej vlády. Podobný návrh opozícia v januári stiahla v obave, že by nezískala dostatočný počet hlasov po tom, ako išlo pre pozitívny výsledok testu na koronavírus do karantény niekoľko opozičných poslancov.

Predseda Demokratickej strany dôchodcov Slovinska (DeSUS) Karl Erjavec po hlasovaní uviedol, že očakával podporu väčšieho počtu poslancov. O tom, či táto vláda odviedla dobrú prácu, rozhodnú až voliči vo voľbách naplánovaných na budúci rok, myslí si.

Erjavec podal návrh minulý týždeň v mene piatich stredoľavicových opozičných strán, ktoré premiéra obvinili z toho, že pandémiu zneužíva na útoky voči kritickým médiám a posilňuje si kontrolu nad štátnymi inštitúciami – podobne ako to robí jeho spojenec, maďarský premiér Viktor Orbán.

Premiér hlasovanie označil za frašku

Predseda vlády Janša počas pondelkovej rozpravy odmietol obvinenia opozície a návrh na vyslovenie nedôvery jeho vláde označil za „frašku“.

Janša je lídrom protiimigračnej Slovinskej demokratickej strany (SDS). Vládu jeho strana SDS vytvorila vlani v marci spolu s DeSUS, so Stranou moderného stredu (SMC) aj so stredopravicovou stranou Nové Slovinsko — Kresťanskí demokrati (Nsi). Stalo sa tak po januárovej rezignácii bývalého premiéra Marjana Šareca.

Erjavecova strana (DeSUS) opustila vládny kabinet minulý rok v decembri a prešla do opozície. Ako dôvod uviedla nespokojnosť s premiérom Janšom, ktorý podľa nej nezvláda krízu spôsobenú pandémiou koronavírusu a v krajine uskutočňuje „demontáž“ demokratických inštitúcií po vzore Orbána.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet