Počet registrovaných pôrodov v Číne poklesol v roku 2020 o takmer tretinu voči celkovému počtu narodení hlásených rok predtým. Ide o najnovší znak toho, že uvoľnenie prísnej politiky rodinného plánovania neprináša očakávanú populačnú explóziu, informovala v utorok tlačová agentúra AFP.
Po desaťročia platnej „politiky jedného dieťaťa“ Peking v roku 2016 zmenil pravidlá a umožnil rodinám, aby mohli mať dvoch potomkov. Toto opatrenie podnietili obavy z rýchlo starnúceho čínskeho obyvateľstva a stenčujúcej sa pracovnej sily.
Údaje poskytnuté čínskym ministerstvom verejnej bezpečnosti, ktoré zverejnili v pondelok (8. 2.), ukazujú, že v roku 2020 bolo v Číne približne desať miliónov registrovaných pôrodov, čo je o 15 percent menej než v roku 2019. Podľa oficiálneho štatistického úradu sa však vlani narodilo v Číne až 14,7 milióna detí. Množstvo narodených detí je zvyčajne nižšie než skutočné číslo pôrodov, keďže nie všetci rodičia okamžite oznamujú úradom narodenie potomka.
Tieto údaje poukazujú aj na skutočnosť, že počet pôrodov v krajine klesá už štvrtý rok za sebou. Rodový pomer bol 52,7 percenta v prospech chlapcov a 47,3 percent v prospech dievčat, vyplýva z danej štatistiky.
Čína zaviedla „politiku jedného dieťaťa“ v roku 1979 so snahou spomaliť rýchly nárast populácie. Opatrenie zrušili v roku 2016. Zmena však nepriniesla očakávanú populačnú explóziu; emancipované čínske ženy totiž často odkladajú alebo sa vyhýbajú pôrodu a mladé páry obviňujú z neschopnosti založiť si rodinu rastúce náklady na živobytie či nedostatočnú pomoc od štátu.
Odborníci na demografiu odhadujú, že môže trvať 15 rokov, kým bude mať politika dvoch detí znateľný vplyv na počet obyvateľov. Medzitým sa očakáva, že počet čínskych dôchodcov sa do roku 2025 zvýši na 300 miliónov.